Kiedy firmy pożyczkowe sprawdzają nas w KRD, BIK czy KBIG?

Szybka pożyczka krótkoterminowa na kilka tysięcy złotych zazwyczaj nie wymaga surowej weryfikacji historii kredytowej, chociaż warunki mogą się różnić. Istnieją pożyczkodawcy, którzy nawet przy niskich kwotach gotówki dokładnie sprawdzają naszą historię w bazach KRD, BIK, KBIG czy ERIF BIG. Istnieją również tacy, dla których wystarczy potwierdzić naszą tożsamość za pomocą dowodu osobistego, konta bankowego lub numeru telefonu oraz udokumentować stały dochód. Kiedy i które firmy pożyczkowe sprawdzają naszą zdolność kredytową?

Czym są bazy KRD, BIK, KBIG i ERIF BIG?

Zacznijmy od początku, czyli jakie informacje zawierają wspomniane bazy, które firmy pozabankowe sprawdzają przy udzielaniu pożyczek:

  • KRD BIG SA, czyli Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA – to pierwsza polska instytucja udostępniająca informacje gospodarcze dotyczące zadłużenia firm i osób fizycznych. Udostępnia również opcję sprawdzenia własnej historii kredytowej i czy jesteśmy na liście zadłużonych w KRD.
  • BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej założone przez Związek Polskich Banków, gromadzi i udostępnia dane dotyczące historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych.
  • KBIG, czyli Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej SA – przetwarza informacje gospodarcze, zarówno pozytywne, jak i negatywne, dotyczące podmiotów gospodarczych i osób fizycznych.
  • ERIF BIG, czyli ERIF Biuro Informacji Gospodarczej SA – gromadzi, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze, dotyczące nie tylko dłużników, ale także osób, które terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe wobec banków i firm pożyczkowych.

Inne rejestry, do których pożyczkodawcy dodatkowo zaglądają, to BIG InfoMonitor SA i Związek Banków Polskich.

Kiedy pożyczkodawca sprawdza naszą historię kredytową?

Przy udzielaniu krótkoterminowych pożyczek i pożyczek ratalnych przez firmy pozabankowe, każde podanie o dodatkową gotówkę jest rozpatrywane i weryfikowane indywidualnie. Nawet jeśli nasza historia spłaty zadłużeń nie jest całkowicie pozytywna, na przykład mieliśmy niezapłacony mandat lub spóźniliśmy się z opłatą za media, to dzięki stałym dochodom mamy szansę na uzyskanie kredytu.

Próbując odpowiedzieć na pytanie, kiedy firma pożyczkowa szczegółowo weryfikuje naszą historię finansową w bazach takich jak KRD, BIK, ERIF BIG czy KBIG, wiele zależy od wysokości pożyczki. Im więcej gotówki potrzebujemy, tym więcej warunków musimy spełnić.

Druga zasada jest taka, że większość pożyczkodawców sprawdza przynajmniej jedną z wymienionych baz osób zadłużonych. Najczęściej wynika to z ograniczonego zaufania do klienta i chęci, choć częściowej pewności, że pożyczkobiorca jest wypłacalny, a firma odzyska pożyczone pieniądze. Najczęściej sprawdzane są bazy KRD i ERIF BIG.

Dlatego nawet jeśli osoba starająca się o niewielką kwotę gotówki widnieje na jednej z wymienionych list zadłużonych, nadal może ubiegać się o chwilówkę. Warunkiem jest posiadanie stałego, comiesięcznego dochodu i udokumentowanie go zaświadczeniem o zarobkach.

Które firmy pożyczkowe udzielają chwilówek bez sprawdzania w KRD, BIK, KBIG?

Takie informacje można znaleźć na dwóch ogólnodostępnych miejscach: w szczegółowym opisie oferty danej firmy pożyczkowej oraz na forach, gdzie pożyczkobiorcy dzielą się informacjami o otrzymaniu gotówki pomimo zadłużenia.
Na przykład firmy pożyczkowe, które udzielają chwilówek mimo negatywnej historii w KRD i BIK, wymieniane na forach internetowych, to: Super Grosz, Feniko, Szybka Gotówka, Ferratum, Extra Portfel, Filarum, a nawet Lendon i Vivus.

Mimo że lista takich pożyczkodawców jest długa, nie daje to gwarancji, że każda osoba zadłużona może otrzymać potrzebną gotówkę. Każdy przypadek jest inny, chociaż często osoby z negatywną historią kredytową, które mają stały miesięczny dochód, mogą liczyć na pożyczkę.

Jeśli więc jesteś jedną z tych osób, które pilnie potrzebują niewielkiej kwoty gotówki, na przykład kilkuset złotych, i widniejesz na którejś z wymienionych wyżej baz, nie rezygnuj od razu. Istnieje lista firm pożyczkowych, które mają wysoki poziom przyznawalności chwilówek i które nie odrzucają wniosków o pożyczkę od razu po sprawdzeniu klienta w jednej z baz zadłużonych.

Sprawdź inne poradniki:

Podobne wpisy