Na polskim rynku, możliwość dokonywania ekspresowych przelewów stała się popularna dopiero kilka lat temu. Chociaż zdobyły one uznanie i popularność, niektórzy mogą martwić się o bezpieczeństwo korzystania z tego rodzaju platform. W końcu konieczne jest udostępnienie swoich danych bankowych, takich jak numer karty, lub zalogowanie się na konto bankowe podczas realizacji takiego przelewu. Czy należy obawiać się płatności przez Blue Media?
Czym są Blue Media i do czego służą?
Blue Media to firma, która za pomocą specjalnej platformy internetowej oferuje usługi szybkich przelewów dla internautów. Dzięki temu płatności dokonywane za pośrednictwem tej platformy mogą zostać zrealizowane niemal natychmiastowo. Użytkownicy Blue Media mają pewność, że przesłane przelewy dotrą do odbiorcy bardzo szybko, omijając godziny sesji bankowych.
Najczęściej platforma ta jest wykorzystywana do opłacania rachunków – Blue Media ma umowy z różnymi dostawcami usług, w tym z siecią telefonii komórkowej Play. Osoby korzystające z tej platformy mogą płacić za pomocą karty płatniczej lub tradycyjnego przelewu. Przy użyciu karty, użytkownik musi podać numer karty, dane właściciela oraz numer CVV zabezpieczający – podobnie jak przy dokonywaniu zakupów przez internet. Dodatkowo, za pośrednictwem Blue Media można skonfigurować stałe zlecenie płatności i cykliczne płatności kartą. Jeśli jednak wybierze tradycyjny przelew, Blue Media przekieruje użytkownika na stronę internetową odpowiedniego banku, gdzie będzie musiał dokonać przelewu.
Do czego służą ekspresowe przelewy w przypadku pożyczek?
Najczęściej ekspresowe przelewy Blue Media są wykorzystywane przez firmy pożyczkowe, które w ten sposób wypłacają pieniądze klientowi, tak aby dotarły do niego w ciągu kilkunastu minut (zgodnie z obietnicą „pożyczki w 15 minut”).
Coraz częściej są one również wykorzystywane do weryfikacji tożsamości klienta jako alternatywa dla tradycyjnego przelewu weryfikacyjnego lub Szybkiej Weryfikacji, która odbywa się za pomocą aplikacji (takich jak Instantor lub KontoConnect). Tradycyjny przelew weryfikacyjny ma wadę, polegającą na długim czasie oczekiwania na jego zaksięgowanie. Zależność od godzin sesji bankowych może być uciążliwa dla klienta, który chciałby przeprowadzić proces jak najszybciej, a nie czekać nawet do następnego dnia. Z kolei aplikacje weryfikacyjne mogą budzić wątpliwości u osób, które nie chcą podawać swoich danych logowania do bankowości internetowej. Choć takie obawy są nieuzasadnione, nie można ich negatywnie oceniać. Blue Media stanowi doskonałą alternatywę dla obu metod weryfikacji, zachowując przy tym ich najważniejsze cechy. Należy jednak pamiętać, że jest to usługa płatna, za którą trzeba zapłacić złotówkę.
Jakie firmy korzystają z płatności Blue Media?
Możliwość weryfikacji za pośrednictwem Blue Media nie jest jeszcze dostępna we wszystkich firmach pożyczkowych. Dlatego przed złożeniem wniosku o pożyczkę warto sprawdzić, jakie metody weryfikacji są stosowane w danej firmie.
Oto kilka firm oferujących błyskawiczną weryfikację przez Blue Media:
- Miloan
- Ekassa
- TakTo Finanse
- SuperGrosz (ta firma umożliwia także weryfikację za pomocą aplikacji)
Czy Blue Media są bezpieczne?
Jeśli chodzi o wypłacanie środków za pomocą Blue Media, nie budzi to wątpliwości u pożyczkobiorców. Jednak niektórzy mogą obawiać się procesu weryfikacji tożsamości. Głównym zarzutem wobec Blue Media jest obawa, że w trakcie przekierowywania do strony bankowej, dane logowania i hasło do bankowości elektronicznej mogą trafić w niepowołane ręce. Czy obawy te są uzasadnione?
Podobnie jak w przypadku Szybkiej Weryfikacji, przelewy Blue Media są całkowicie bezpieczne. Najważniejszym argumentem przemawiającym za tym twierdzeniem jest fakt, że platforma działa na podstawie zgody Narodowego Banku Polskiego i od samego początku współpracuje z polskimi bankami. Zastosowane rozwiązania techniczne są zatem takie same jak w przypadku bankowości elektronicznej. Jako instytucja, Blue Media podlega także kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Dzięki regulacjom prawem, funkcjonują jako izba rozliczeniowa i agent rozrachunkowy. Przelewy przez Blue Media są zatem tak samo bezpieczne, jak przelewy realizowane bezpośrednio z konta bankowego. Blue Media przetwarza rocznie ponad 100 milionów transakcji i do tej pory nie napotkało żadnych problemów technicznych. Można więc uznać, że jeśli zaufamy bankowości elektronicznej, powinniśmy także zaufać Blue Media, ponieważ obie te dziedziny ścisłe ze sobą współpracują.