Zmiana sytuacji emerytów na rynku pożyczek

Jeszcze do niedawna to właśnie emeryci byli najliczniejszą grupą, która korzystała z chwilówek w celu podreperowania swojego budżetu. Dzisiaj ich sytuacja ulega zmianom, coraz częstsze waloryzacje oraz coraz wyższe emerytury pozwalają na zaspokojenie ich podstawowych potrzeb. A na dodatek emeryci pomagają dziś młodszym pokoleniom w trudnych i kryzysowych sytuacjach życiowych. Jakim klientem jest obecnie emeryt na rynku pożyczek chwilówek? I na co najczęściej pożycza pieniądze?

Polski emeryt coraz bogatszy

W dzisiejszych niepewnych czasach wiecznego kryzysu finansowego, stały dochód w postaci emerytury to prawie jak wygrana w lotto. Dzięki coraz częstszym i większym waloryzacjom emerytur w Polsce ich suma sukcesywnie rośnie, a przez to polepsza się poziom życia osób starszych. Oczywiście to statystyczna średnia i nie wszyscy, choć coraz liczniejsza większość może w końcu spokojnie odpoczywać na emeryturze.

 

W Polsce w 2017 roku z emerytury żyło ok. 9 mln osób, z czego średnia wysokość świadczenia wynosiła ok. 2 130 złotych brutto. Większość, bo ponad połowa osób otrzymywała niższy dochód niż przeciętna emerytura, a ok. 36% więcej w granicach ok. 4 000 złotych brutto i więcej. W marcu 2018 roku sytuacja ta uległa zmianie na lepsze i obecnie wg GUS średnia emerytura wynosi ok. 2 570 złotych brutto w przypadku mężczyzn i ok. 1 550 złotych brutto u kobiet.

Emeryci wspierają finansowo dzieci i wnuki

Według badania BIG InfoMonitor z 2017 roku, co siódmy emeryt pomaga regularnie swoim bliskim. Mimo że 59% osób w wieku 60 lat, przebywających na emeryturze deklaruje, że nie udziela bliskim pomocy finansowej, to jedna trzecia z pozostałych 41% pomaga rodzinie przynajmniej raz w miesiącu. Średnia kwota takiej bezzwrotnej pomocy wynosi ok. 431 złotych na miesiąc.

 

W większości dzieciom i wnukom pomagają mężczyźni na emeryturze, których świadczenia są o wiele wyższe (2 302 zł brutto miesięcznie – dane GUS 2016) niż kobiety (1 591 zł brutto miesięcznie – dane GUS 2016). Pomoc finansową rodzinie oferuje ok. 50% emerytów i ok. 37% emerytek. Za to większość babć pomaga dzieciom niematerialnie, zajmując się na co dzień wnukami. 9 na 10 emerytów jako pierwsi proponują pomoc bliskim w pożyczeniu gotówki, a tylko 3% zwraca się o pomoc finansową do dziadków. W większości przypadków – 4 na 5 seniorów otrzymuje z powrotem pożyczone pieniądze. Z czego większość darowizny (79%) pochodzi z emerytury osoby starszej, 16% z oszczędności, a tylko 3% z kredytu.

Sytuacja emerytów na rynku pożyczek

Skoro w portfelach seniorów coraz większe emerytury to czy nadal korzystają oni z szybkich pożyczek chwilówek? Tak, emeryci nadal pożyczają pieniądze, ale głównie na potrzeby dzieci i wnuków! Średnia suma kredytów i pożyczek zaciąganych przez osoby starsze w celu pomocy młodszym członkom rodziny wynosi od 9 700 do 9 900 złotych, a dla siebie – tylko 6 700 złotych.

 

W większości pożyczone pieniądze przeznaczane są na bieżące wydatki i rachunki dla osób bliskich, ale także dla nich na remont, zakup mebli, sprzętu AGD czy elektroniki. Co ciekawe, oprócz zaspokajania własnych potrzeb, emeryci pożyczają gotówkę, aby przekazać ją w prezencie na ślub, chrzciny czy komunię świętą w rodzinie. Dla siebie natomiast polscy seniorzy nadal najwięcej wydają na zdrowie – leki, wizyty u specjalistów czy prywatne zabiegi. Coraz więcej, ale w porównaniu z niemieckimi sąsiadami, wciąż o wiele za mało, inwestują w kulturę, rekreację czy nawet podróże. Emeryt w Polsce nadal najchętniej spędza czas i wakacje na własnej działce bądź w przydomowym ogrodzie i stołuje się przy tym głównie w domu.

Jak pożycza emeryt w Polsce?

Mówiąc o seniorach, mamy na myśli osoby starsze w wieku 65 lat i więcej. Nie bez znaczenia jest tutaj wiek emerytalny, który obok wysokości miesięcznego świadczenia z ZUS oraz historii kredytowej, ma wpływ na możliwość otrzymania kredytu bądź pożyczki.

 

Banki, mimo że preferują osoby w wieku do 65 lat, to coraz częściej dzisiaj udzielają kredytów osobom powyżej tej granicy wieku, pod dwoma warunkami. Pierwszy to stały, miesięczny dochód i im wyższa kwota emerytury, tym większa kwota kredytu do pożyczenia, nawet do 150 tysięcy złotych do spłacenia w 8 lat w ratach. Drugi warunek to suma innych, bieżących wydatków i zobowiązań finansowych, w tym chwilówek czy pożyczek ratalnych. Spełniając te podstawowe warunki plus przejście pozytywnie weryfikacji dotychczasowej historii kredytowej, jest to jedyna możliwość otrzymania kredytu w banku.

 

Trochę inaczej wygląda sytuacja w pozabankowych firmach pożyczkowych, gdzie sam wiek maksymalny Pożyczkobiorcy wynosi już nie 65, a 75 lat lub jest nieograniczony i nie ma wpływu na przyznawalność pożyczki. Oprócz tego wystarczy zwykle stały, miesięczny dochód oraz brak zadłużeń, aby otrzymać bezpłatną chwilówkę od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

 

Faktem jest, że im wyższe kwoty gotówki w przypadku chwilówek na raty, tym więcej warunków wnioskujący o pożyczkę musi spełnić. Potwierdzenie wysokości emerytury odpowiednim dokumentem z ZUS-u lub wyciągiem z konta oraz pozytywne przejście weryfikacji historii kredytowej w bazach informacji gospodarczej. Ale już bez poręczycieli i dodatkowych ubezpieczeń, które często w ramach zabezpieczenia spłaty kredytu wymagają banki. W związku z niemałymi wymaganiami wobec seniorów w bankach, gdzie starają się o kredyt gotówkowy np. na remont domu, emeryci wolą kupić rzeczy typu meble czy sprzęt RTV AGD na raty, a gotówkę na leki czy prezent dla bliskich pożyczyć w firmie pozabankowej.