Windykacja terenowa – jak wygląda i które firmy ją stosują?

Kiedy nastąpi już taki moment, że termin spłaty pożyczki już się przedawnił i nic z tym nie robimy, to czeka nas wtedy zwykle windykacja ze strony wierzyciela. Jak wygląda ten proces i czego możemy się spodziewać? Czym różni się windykacja terenowa od telefonicznej? I które firmy pożyczkowe z niej faktycznie korzystają?

Zanim dojdzie do windykacji długu

Zacznijmy od tego, że bardzo łatwo jest popaść w zadłużenie, nawet przy zaciąganiu niewielkiej kwoty kilkuset złotych na tzw. darmową, 30-dniową pożyczkę chwilówkę. I nie zawsze wynika to z braku odpowiedzialności za swoje zobowiązania finansowe. Czasami życie tak się nam komplikuje, że nawet jakbyśmy chcieli, to mamy problem ze spłatą długu, bo np. straciliśmy pracę z dnia na dzień, nie mamy oszczędności i zostaliśmy bez środków do życia.

 

Jednak niezależnie od sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, możemy, a wręcz powinniśmy już zawczasu, podjąć kroki, które nie doprowadzą do nieprzyjemnej sytuacji, jaką jest windykacja. Większość pozabankowych firm pożyczkowych posiada w swojej ofercie możliwość przedłużenia spłaty pożyczki na kolejne kilka tygodni, oczywiście odpłatnie. Jednak zawsze lepiej próbować negocjować i porozmawiać z wierzycielem, niż poddać się biernie procesowi windykacji.

Kiedy pożyczkodawca rozpoczyna windykację?

Teoretycznie już następnego dnia po przekroczeniu terminu spłaty zobowiązania finansowego, rozpoczyna się proces odzyskiwania pożyczonych pieniędzy przez wierzyciela, zwany windykacją. Na początku jest to tzw. windykacja polubowna, polegająca na kontakcie z dłużnikiem poprzez kosztowne monity – SMS, listy, telefony, a nawet wizyty osobiste windykatora terenowego. Co jest ważne! Wszystkie czynności windykacyjne kosztują dłużnika i to wcale nie mało. Przykładowo w firmie Vivus od pierwszego dnia zwłoki w spłacie pożyczki, naliczane są koszty w postaci odsetek karnych oraz za czynności windykacyjne: upomnienie SMS ok. 5 zł/szt., pisemne wezwanie do zapłaty ok. 10 zł/szt.

 

Jeśli wszelkie negocjacje wierzyciela z dłużnikiem nie przyniosą skutku, sprawa albo jest kierowana jeszcze do zewnętrznej firmy windykacyjnej (dodatkowy i spory koszt dla zadłużonego!) albo trafia od razu do sądu. Windykacja sądowna kończy się najczęściej wyrokiem, dzięki któremu windykator uzyskuje tytuł egzekucyjny, będący podstawą do wszczęcia egzekucji komorniczej i licytacji majątku dłużnika.

Windykator to nie komornik

Windykator to najczęściej odpowiednio przeszkolony pracownik firmy pożyczkowej lub specjalista z zewnętrznej firmy windykacyjnej. Komornik natomiast to urzędnik państwowy i funkcjonariusz publiczny działający przy sądzie rejonowym i zajmujący się wykonywaniem egzekucji komorniczych.

 

Zanim jednak dojdzie do spotkania z komornikiem, mamy szansę na polubowne załatwienie sprawy zadłużenia z windykatorem, który jest otwarty na nasze propozycje i wszelkie negocjacje dotyczące długu. Im szybciej rozstrzygniemy sprawę z windykatorem, tym mniej nerwów i mniej kosztowne to będzie dla nas samych.

Co to jest windykacja terenowa?

Windykacja terenowa to nic innego jak jeden z elementów procesu polubownego odzyskiwania długu przez wierzyciela, obok kontaktu telefonicznego i pisemnego. Ma ona zastosowanie głównie w profesjonalnych firmach windykacyjnych, choć niekiedy też w niektórych firmach pożyczkowych. I stanowi kolejny z etapów w procesie windykacja, następując najczęściej w ciągu 1-2 tygodni od momentu przejęcia zlecenia windykacji od wierzyciela przez firmę zewnętrzną.

 

Windykacja terenowa to bezpośredni kontakt windykatora, działającego w imieniu wierzyciela, z dłużnikiem w jego mieszkaniu/domu lub w siedzibie firmy w przypadku, gdy dług dotyczy działalności. Głównym jej celem jest rozmowa i poinformowanie dłużnika o możliwych konsekwencjach wynikających z braku spłaty zobowiązania, ale także negocjacje i ustalenie najlepszego z możliwych rozwiązań. Wszystko po to, aby obie strony były zadowolone – wierzyciel otrzymał spłatę długu, a dłużnik zakończył pomyślnie całą sprawę związaną z pożyczką.

 

Windykator terenowy może również towarzyszyć komornikowi przy zajmowaniu mienia, wyznaczając, co ma zostać zajęte w ramach długu. Sporządza on również raport z przebiegu egzekucji i dokumentuje ją na zdjęciach.

Które firmy pożyczkowe stosują windykację terenową?

Tak jak wyżej wspomniano, windykacją terenową zajmują się głównie wyspecjalizowane firmy windykacyjne. Z uwagi na fakt, że nie jest to praca dla zwykłego pracownika pożyczkodawcy, chyba że działa on wbrew wszelkim zasadom, co niestety również się zdarza, czytając fora pożyczkobiorców. Aby być windykatorem terenowym, potrzebne jest odpowiednie przeszkolenie, zarówno z prawa, jak i z psychologii, po to, aby skutecznie namówić dłużnika do jak najszybszej spłaty zobowiązania.

 

Do firm pożyczkowych, które bezpośrednio kontaktują się z dłużnikiem, wysyłając do jego miejsca zamieszkania windykatora terenowego, należą m.in.:

Dokładniej, jaką windykację przy braku spłaty pożyczki w terminie (koszty nieterminowości), stosują firmy pożyczkowe, można znaleźć  tutaj>>

 

Podsumowując, niezależnie od rodzaju pożyczki i wysokości naszego długu, zawsze powinniśmy liczyć się ze złożonym procesem windykacyjnym, który sami jako osoby zadłużone generujemy. Im szybciej wejdziemy na drogę negocjacji i rozmów z wierzycielem czy już windykatorem terenowym bądź nie, tym mniej kosztowne i mniej nerwowe czeka nas rozwiązanie.