Weryfikacja pożyczkobiorcy – gdzie pożyczymy bez przelewu?

Przelew weryfikacyjny w pożyczkach internetowych nie służy tylko temu, by pożyczkodawca uzyskał nasze dane bankowe i wiedział na jakie konto przelać pożyczkę. Przez długi czas był (i nadal jest) to niezawodny sposób na potwierdzenie tożsamości klienta i zdobycie pewności, że nikt nie podszywa się pod osobę, której dane widnieją we wniosku. Dziś powoli odchodzi się on niego i wprowadza inne rozwiązania.

Dlaczego przelew weryfikacyjny nie zawsze się sprawdza?

Powody mogą być różne. Pierwszym z nich jest to, że taka weryfikacja przez przelew może zająć sporo czasu, bowiem aby firma pożyczkowa mogła wydać decyzję, nie wystarczy sam fakt wykonania przelewu, ale zaksięgowanie go na koncie tejże firmy. Jeśli przelew wykonywany jest pomiędzy różnymi bankami, to firma pożyczkowa otrzyma dopiero przy następnej sesji bankowej, co może zająć kilka godzin, a czasami nawet dłużej. Jeżeli firma pożyczkowa stosuje przelew jako metodę weryfikacji, warto zawczasu dowiedzieć się, w jakich bankach posiada konta, by mieć pewność, że opłata weryfikacyjna dotrze na ich konto ekspresowo – pisaliśmy o tym w artykule W jakiej firmie otrzymam pożyczkę najszybciej – przegląd firm.

Przelew weryfikacyjny może też już na wstępie eliminować możliwość zaciągnięcia pożyczki przez niektóre grupy społeczne. Starsi ludzie, pomimo tego że posiadają konto w banku i równie często także dostęp do bankowości elektronicznej, nierzadko wcale jej nie używają i nie wiedzą jak zrobić przelew. Dodatkowo, co stanie jeśli na koncie klienta nie ma środków albo nawet jest debet? Brak środków niestety uniemożliwia wykonanie tego przelewu, więc tacy pożyczkobiorcy muszą często rezygnować z oferty firmy, którą wybrali.

Weryfikacja za pomocą ekspresowej aplikacji

Rozwiązaniem, które z powodzeniem stosowane jest przez część firm pożyczkowych są aplikacje internetowe, które umożliwiają natychmiastową weryfikację bez potrzeby przelewania opłaty weryfikacyjnej, a przez to skracają czas potrzebny do uzyskania pożyczki. Każdy, kto zechce skorzystać z takiej aplikacji, jest zobowiązany podać swoje dane do zalogowania się do bankowości elektronicznej (czyli login i hasło). Dzięki temu aplikacja może połączyć się z kontem pożyczkobiorcy i pobrać jego dane osobowe, a niekiedy także historię transakcji mających potwierdzić zdolność kredytową klienta firmy.

W jakich firmach nie trzeba robić przelewu weryfikacyjnego?

Obecnie w użyciu są głównie trzy aplikacje szybkiej weryfikacji: Instantor, KontoConnect i Kontomatik.

Instantor to aplikacja, w której klient podając swój login i hasło do bankowości elektronicznej wyraża zgodę na wgląd do swojego konta bankowego. Oprócz danych osobowych, Instantor potwierdzi także zdolność kredytową poprzez uzyskanie wglądu do operacji bankowych z ostatnich 12 miesięcy. Z usług aplikacji Instantor korzystają firmy:
Ale Gotówka
ExtraPortfel
• Credilo
Wandoo
Ferratum
• Freezl
LendOn
POLOżyczka
MoneyMan
• Chwilówkomat
• Zaplo

Używając KontoConnect, klient zostanie przeniesiony w trakcie wnioskowania do aplikacji, w której najpierw musi wybrać swój bank z przedstawionej listy, a następnie zalogować się w nim. Ta aplikacja sprawdza dane osobowe klienta, ale w odróżnieniu od usługi Instantor nie ma wglądu w stan konta klienta, listę transakcji i inne posiadane przez niego produkty finansowe. KontoConnect możemy spotkać w:
Wonga
Miloan
Monedo Now
SuperGrosz

Usługa Kontomatik jest trochę inna niż poprzednie dwie. W tym wypadku klient firmy pożyczkowej nie podaje swoich danych, a po prostu w trakcie składania wniosku zaloguje się w tradycyjny sposób na swoje konto bankowe (obsługują go właściwie wszystkie banki w Polsce), zaś firma pożyczkowa porówna dane bankowe z tymi widniejącymi we wniosku. Kontomatik jest aplikacją mniej popularną, ale pozostaje w użytku kilku większych firm:
Fellow Finance
Halopożyczka

Nieinternetowe metody weryfikacji

Inną, choć nie tak popularną metodą potwierdzenia tożsamości klienta jest osobiste wylegitymowanie go. Ma to miejsce w trzech typach pożyczek: z obsługą domową, tych wypłacanych za pomocą czeku i realizowanych na poczcie po okazaniu specjalnego kodu SMS. W pierwszym typie pożyczki (specjalizuje się w nim Provident), pożyczkobiorcę odwiedza w domu pracownik firmy, któremu klient musi pokazać dowód osobisty. Pieniądze z pożyczki są mu wypłacane od razu po podpisaniu umowy pożyczkowej. Przy pożyczkach wypłacanych za pomocą czeku, umowa dostarczana jest przez kuriera i to na niego spada obowiązek wylegitymowania pożyczkobiorcy i wręczenia mu czeku. Natomiast kod SMS, który przesyłany jest klientowi wraz z decyzją pożyczkową uprawnia go do odbioru pieniędzy w urzędzie pocztowym, jeśli pożyczkobiorca wylegitymuje się jednocześnie aktualnym dowodem osobistym. W żadnym w powyższych wypadków nie tylko nie ma potrzeby wykonania przelewu weryfikacyjnego, ale też nie jest konieczne posiadanie konta bankowego.