W jakiej firmie otrzymam pożyczkę najszybciej – przegląd firm

Pożyczka w 15 minut. Z tym określeniem może bardzo często spotkać się nawet laik, który z pożyczkami ma styczność tylko w reklamach. Ten, który pewne doświadczenie posiada, wie, że z czasem uzyskania pożyczki może być różnie i, jeśli następnym razem zdecyduje się na pożyczkę, zapozna się wcześniej z zestawieniami chwilówek i dokładnie przeczyta warunki zaciągnięcia pożyczki.

Skąd to słynne 15 minut?

Ten czas najczęściej (ale nie zawsze!) odnosi się do czasu wydania decyzji pożyczkowej, czyli czasu, w którym pożyczka zostanie nam przyznana i w świetle prawa staniemy się pożyczkobiorcami. Tak rzeczywiście jest – procesy analizy zdolności kredytowej wnioskującego i weryfikacji danych zawartych we wniosku dokonywane są automatycznie, więc tak naprawdę, jeśli tylko wnioskodawca spełnia warunki, decyzja pożyczkowa może być wydana „od ręki”.

Od czego zależy czas uzyskania pożyczki?

15 minut nie jest więc łatwe do uzyskania, ale możliwe. W wielu przypadkach, czas uzyskania pożyczki  może się do niego znacząco zbliżyć, jeżeli zaistnieją ku temu odpowiednie warunki:

  • sposób zbierania danych dotyczących klienta – dużo zależy od tego, w jaki sposób firma będzie żądać udowodnienia zdolności kredytowej klienta. Większość z firm wymaga jedynie podania wysokości dochodów we wniosku i czasami uzyskuje ich potwierdzenie w postaci wyciągu z konta bankowego klienta. Często wyciąg pobierany jest przez samą firmę (klient nie musi więc nic wysyłać) po uzyskaniu jednorazowego dostępu do konta bankowego klienta. Tylko w szczególnych przypadkach, jeśli pożyczkodawca ma wątpliwości co do prawdziwości danych we wniosku, firma pożyczkowa decyduje się na telefon do klienta.
  • sposób weryfikacji tożsamości i konta bankowego – podstawowym sposobem weryfikacji jest przelanie małej kwoty na konto firmy pożyczkowej. Dziś coraz więcej firm stawia na szybką identyfikację za pomocą aplikacji, do której przyszły pożyczkobiorca musi się zalogować swoimi danymi bankowymi. Ten sposób weryfikacji zajmuje dosłownie 2 minuty.
  • sposób dokonywania wysyłki – pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć i pieniądze nadal w większości wysyłane są przelewem (są jeszcze pożyczki domowe, czy pożyczki, które można odebrać na poczcie). Przelew tradycyjny może zająć kilka godzin lub potrwać nawet do kolejnego dnia roboczego, jeśli wykonywany jest pomiędzy różnymi bankami. W tych samym bankach traktowany jest jako przelew wewnętrzny i realizowany jest najwyżej w ciągu kilku minut. Z tego powodu firmy pożyczkowe najczęściej posiadają konta w kilku różnych bankach, by ich klienci mogli się cieszyć pieniędzmi natychmiast.

Weryfikacja ekspresowa bez przelewu – w jakich firmach?

Najczęściej stosowanymi aplikacjami stosowanymi do potwierdzenia danych klienta są aplikacje Instantor, Kontomatik oraz GroszConnect i KontoConnect. Klient używający takiej aplikacji na samym początku musi wybrać bank, w którym posiada konto, a następnie podać login i hasło do swojego konta w banku, które podał we wniosku. Połączenie tej czynności jest szyfrowane, więc nikt nie uzyska dostępu do tych danych. One same nie są zaś nigdzie przechowywane, ani przetwarzane. Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku Kontomatik – w tej aplikacji trzeba tradycyjnie, poprzez stronę internetową zalogować się do swojego konta podczas składania wniosku.

W jakich firmach możemy skrócić czas weryfikacji do nie więcej niż dwóch minut?

Instantor: LendOn, MoneyMan, ExtraPortfel, Zaplo

KontoConnect: MonedoNow

GroszConnect: SuperGrosz, Super Rata

Kontomatik: Fellow Finance, Halo Pożyczka, Wonga, Miloan, Ale Gotówka, Chwilówkomat

Firma pożyczkowa, a konto w banku

Szybkość wypłaty pieniędzy, ale także szybkość dokonania przelewu weryfikacyjnego, zależy także od tego, pomiędzy jakimi bankami te przelewy są dokonywane. Klienci, którzy posiadają konta w wyszczególnionych na liście bankach, mogą liczyć na najszybszą pożyczkę, jeśli wybiorą odpowiadającą tym bankom firmę. Na liście pominięta została firma Wonga. Dlaczego? To firma, która posiada konta właściwie we wszystkich dostępnych bankach, więc nie powinno być problemu praktycznie z żadnym przelewem.

Alior Bank: Efino, ExtraPortfel, Filarum, LendOn, NetCredit, Pożyczka Plus, Pożyczkomat, Super Grosz, Tani Kredyt, Via SMS, Vivus, Wandoo,

BPH: Via SMS,

BGŻ: Super Grosz,

BZ WBK: Efino, ExtraPortfel, Filarum, LendOn, NetCredit,  Pożyczka Plus, Pożyczkomat, Super Grosz, Tani Kredyt, Via SMS, Vivus, Wandoo,

Credit Agricole: Super Grosz,

Getin Bank: Efino, ExtraPortfel, LendOn, Super Grosz,

ING Bank Śląski: NetCredit, Via SMS,

mBank: Efino, ExtraPortfel, Fellow Finance, Filarum, LendOn, NetCredit, Pożyczkomat, Super Grosz, Tani Kredyt, Via SMS, Wandoo,

Millennium Bank: Efino, ExtraPortfel, Filarum, LendOn, Miloan, NetCredit, Pożyczka Plus, Pożyczkomat, Tani Kredyt, Via SMS, Vivus, Wandoo,

Nest Bank: Super Grosz,

Pekao S.A.: Efino, ExtraPortfel, Filarum, LendOn, NetCredit, Pożyczka Plus, Pożyczkomat, Tani Kredyt, Via SMS, Vivus, Wandoo,

PKO BP: Efino, ExtraPortfel, Fellow Finance, Filarum, LendOn, NetCredit, Pożyczka Plus, Pożyczkomat, Tani Kredyt, Via SMS, Vivus, Wandoo,

Nordea: ExtraPortfel,

Orange Finanse: Super Grosz, Via SMS

Bank Pocztowy: Super Grosz,

Blue Media – idealny sposób na uniknięcie sesji bankowych

Blue Media to specjalna platforma finansowa, która pośredniczy w płatnościach online. Dzięki temu, pieniądze na koncie klienta znajdują się właściwie od raz po ich wysłaniu, niezależnie od tego pomiędzy jakimi bankami takie przelewy są wykonywane. Z usług ekspresowych przelewów korzystają firmy takie jak Ekassa, Ferratum i MoneyMan.