Remont mieszkania po polsku – skąd wziąć na to pieniądze?

Okresy wiosenny i letni to według Polaków najlepszy czas na rozpoczęcie remontu, zwłaszcza że zwykle pokrywa się to (niestety) z urlopami. Jeśli wierzyć raportowi stworzonemu na podstawie wyników badań platformy Homebook.pl, aż 83% ankietowanych planuje przeprowadzić remont mieszkania właśnie w tym okresie. Jest to jednak serwis, który skupia osoby planujące prace remontowe w domu, więc wskazany odsetek nie wskazuje na to, jaki procent naszych rodaków w ogóle planuje przeprowadzić remont. Badania TNS Kantar wskazują bowiem, że aż 32% Polaków nigdy w życiu nie przeprowadzało remontu, a tylko 16% planuje go wykonać w ciągu najbliższego roku. Tak niski odsetek remontów zwykle wynika z braku środków, gdyż nie jest to tania inwestycja i wymaga sporych nakładów pieniężnych. Nie zawsze da się to sfinansować z własnych oszczędności. Czy w takim wypadku warto zwrócić się po pożyczkę online? I czy kwota z takiej pożyczki wystarczy, by w pożądany sposób odnowić mieszkanie?

Jak remontujemy?

Poza drobnymi zmianami wystroju, remont mieszkania odbywa się na tyle rzadko, że duża część remontujących decyduje się na gruntowną renowację całego mieszkania lub jednego pomieszczenia, ale od podstaw. Większość osób planuje również wyremontować mieszkanie w wysokim standardzie, ale nie luksusowo. W tym celu raczej będzie liczyć na produkty ze średniej półki cenowej z dużych marketów budowlanych i meblowych. Na podobnej zasadzie polega wybór ekipy remontowej – zwykle są to pracownicy z polecenia i raczej mieszczą się w średnich cenach. Nie zawsze też decydujemy się na zmianę całkowitą, wiążącą się z wymianą sprzętów (zwykle wymieniane są sprzęty AGD do zabudowy, jeżeli ta również jest zmieniana) oraz mebli. Całkowita wymiana pomieszczenia następuje głównie w takich pomieszczeniach jak łazienka i toaleta.

Z jakimi kosztami remontu należy się liczyć?

Bardzo dużo zależy od tego, czy remontuje się całe mieszkanie, czy tylko jedno lub dwa pomieszczenia. Niezwykle ważna jest również powierzchnia mieszkania oraz stopień remontu. Za średni koszt remontu całego mieszkania o powierzchni około 60 metrów kwadratowych, magazyny i serwisy branżowe przyjmują zakres cenowy 25-45 tysięcy złotych. Do całościowego kosztu remontu wlicza się:

  • ułożenie płytek na podłodze i ścianach;
  • malowanie i tynkowanie ścian i sufitów;
  • sufity podwieszane;
  • wymiana instalacji wodnych i elektrycznych;
  • wymiana grzejników;
  • wymiana okien i drzwi;
  • wymiana podłóg;
  • koszty robocizny.

Największe oszczędności można zyskać na samodzielnym wykonaniu remontu. Należy też zwrócić uwagę, iż koszty obejmują również wymianę drzwi i okien. O ile te pierwsze można zakupić relatywnie tanio, o tyle wymiana okien pochłonie już kilka tysięcy złotych, więc także i tutaj można osiągnąć spore oszczędności. Niestety, powyższe szacunki nie obejmują wyposażenia ani wymiany sanitariatów. Tymczasem to właśnie one mogą być w remoncie najdroższe, zwłaszcza jeśli chodzi o remont kuchni. Ten, według niektórych wyliczeń, może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, jeśli wliczyć do niego koszty sprzętów (kuchenka, piekarnik, zmywarka, lodówka), koszty mebli do zabudowy oraz robociznę.

Przeciętny Polak tak duży remont planuje jednak najczęściej w przypadku, gdy wprowadza się do nowego mieszkania zakupionego na rynku wtórnym, później przeprowadza tylko umiarkowane modyfikacje. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Provident, w 2018 roku, statystyczny Polak na remont mieszkania planuje wydać około 6,5 tysiąca złotych.

Gdzie znajdziemy pieniądze na remont?

Jeśli przyjmiemy, że na remont chce się pożyczyć 6,5 tysiąca złotych wynikające z badań firmy Provident, nie będzie problemu sfinansowanie go nawet chwilówką, o ile jest się pewnym, że taką kwotę będzie można spłacić po upływie najwięcej 65 dni. Podobna pożyczka dostępna jest w firmie Szybka Gotówka (maksymalnie 6000 złotych) i mogą z niej skorzystać nawet nowi klienci. Porównywalne kwoty pożyczymy również w firmach Vivus – 7500 złotych oraz Pożyczka Plus – 8000 złotych. Niestety, aby liczyć na taką ilość gotówki, należy być stałym klientem tych firm.

Większe możliwości dają pożyczki ratalne, w których kwoty pięciocyfrowe nie robią już wrażenia i stają się coraz bardziej powszechne. Wśród marek pożyczkowych, które oferują przynajmniej 10 tysięcy złotych, można wymienić m.in. Zaplo, Aasa, Super Grosz, Flexpożyczka, Hapi Pożyczki czy Provident. Podstawą wyboru odpowiedniej pożyczki nie będzie więc jej kwota, a dodatkowe udogodnienia: możliwość skorzystania z wakacji pożyczkowych, najniższe koszty, dogodne okresy spłaty, czy wymagania stawiane pożyczkobiorcom. W tym pomoże jednak porównywarka pożyczkowa.

Oczywiście, nie zawsze remont będzie wynosił aż tyle, tym bardziej że większość osób nie jest w stanie poświęcić przynajmniej miesiąca na to, by przeprowadzić dogłębny i kosztowny remont. Czasami wystarczy zmiana wystroju lub wymiana wadliwych rzeczy, by remont był udany. Odmalowanie ścian, położenie nowej tapety, a nawet paneli podłogowych to koszty nieporównywalnie mniejsze, a mogące znacząco poprawić samopoczucie i komfort życia.