Pożyczki dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma swoje zalety i wady. Wiele osób decyduje się na otworzenie firmy, ponieważ chce samodzielnie zarządzać swoim czasem pracy. Co prawda, nie zawsze w praktyce wszystko wygląda tak kolorowo, jednak podjęcie ryzyka zazwyczaj się opłaca. Niestety, nierzetelni kontrahenci, zmniejszenie ilości zamówień (np. poza sezonem) czy też konieczność wykonania jakiejś pilnej inwestycji może wiązać się z utratą płynności finansowej.

 

Wiele banków stawia pewne wymagania przed osobami prowadzącymi działalność gospodarczą i chcącymi starać się o tradycyjny kredyt. Firma musi być prowadzona przez co najmniej 12 miesięcy. Konieczne jest także udokumentowanie przychodów na rachunek bankowy firmy. Równie istotna jest historia kredytowa w BIK-u. Spełnienie tych wymogów przez początkujących przedsiębiorców może być dużym wyzwaniem. Problem pojawia się w momencie, gdy firmie potrzebna gotówka na szybkie rozwinięcie swojej działalności. W takim przypadku godną uwagi alternatywą mogą okazać się pożyczki pozabankowe. Są one udzielane szybciej niż tradycyjny kredyt bankowy, a także nie wymagają dopełnienia wielu formalności.

Pożyczki pozabankowe dla firm – na którą się zdecydować?

Pożyczki pozabankowe dla osób prywatnych oraz pożyczki dla przedsiębiorców to dwa różne produkty finansowe. Jedynie nieliczne firmy pozabankowe wprowadziły do swej oferty pożyczki skierowane do osób prowadzących działalność gospodarczą. Jest to zdecydowanie mniejszy rynek niż ma to miejsce w przypadku pożyczek pozabankowych dla osób prywatnych.

 

Przedsiębiorcy ze względu na ograniczone zaufanie do instytucji pozabankowych nadal chętniej korzystają z tradycyjnych kredytów bankowych. Firmy pożyczkowe oferują osobom prowadzącym działalność gospodarczą trzy główne formy pożyczek: chwilówka, pożyczka na raty oraz pożyczka pod zastaw. Te ostatnie obarczone są największym ryzykiem ze względu na możliwość utraty części majątku w przypadku braku terminowej spłaty zobowiązania. W celu znalezienia odpowiedniego produktu finansowego można skorzystać m.in. z porównywarki pożyczek online.

 

Wśród firm, które udzielają pożyczek osobom prowadzącym działalność gospodarczą, wyróżniamy:

  • Aasa dla biznesu,
  • Provident,
  • Visset,
  • Profi Credit.

Pożyczki dla przedsiębiorców a koszty

Pożyczki pozabankowe dla osób fizycznych oraz dla osób prowadzących działalność gospodarczą najczęściej nie różnią się między sobą pod względem kosztów, które musi ponieść pożyczkobiorca. Oprocentowanie jest podobne, a firmy mogą próbować negocjować warunki wyłącznie przy wysokich kwotach pożyczek. Jest to jednak bardzo rzadkie zjawisko, a podmioty pozabankowe rzadko umożliwiają negocjowanie lepszych warunków spłaty. Najczęściej większość przedsiębiorców decyduje się na złożenie w banku wniosku o kartę kredytową. Dzięki wysokiemu limitowi mogą oni zachować płynność finansową bez konieczności starania się o pożyczkę.

 

W przypadku konieczności pozyskania środków pieniężnych w jak najkrótszym terminie jedynym wyjściem z sytuacji wydają się pożyczki pozabankowe dla firm. Pozwalają one na szybkie zrealizowanie planów, a także zachowanie płynności finansowej. Należy jednak pamiętać, iż każdą pożyczkę trzeba spłacić w terminie, aby uniknąć przykrych konsekwencji.

Pożyczka pozabankowa – co firmy muszą zrobić, aby móc ją otrzymać?

Zarówno właściciele mniejszych, jak i większych firm mogą ubiegać się o przyznanie pożyczki pozabankowej. Każda instytucja finansowa ma swoje wymagania względem potencjalnego pożyczkobiorcy. Należy się z nimi zapoznać się na stronie internetowej pożyczkodawcy. Jedno jest pewne – nie są one tak samo rygorystyczne, jak ma to miejsce w przypadku starania się o tradycyjny kredyt w banku. Pieniądze można otrzymać szybko i bez zbędnych formalności. Właściciel firmy musi wypełnić wniosek pożyczkowy, a następnie pozostaje mu czekać na decyzję firmy pozabankowej.

Rodzaje pożyczek dla firm

Pożyczkodawcy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientom, także tym prowadzącym działalność gospodarczą, przygotowali kilka rodzajów pożyczek, aby przedsiębiorcy mogli zdecydować, który rodzaj produktu ich najbardziej interesuje. Najczęściej można spotkać pożyczki inwestycyjne, obrotowe, płatnicze, pomostowe oraz technologiczne:

  • pożyczka inwestycyjna ma za zadanie pomóc w realizacji różnego rodzaju projektów inwestycyjnych,
  • pożyczka obrotowa pomaga w zapewnieniu środków na bieżące wydatki przedsiębiorstwa,
  • pożyczka płatnicza pozwala zapewnić płynność finansową,
  • pożyczka pomostowa pomaga w zwiększeniu efektywności działalności firmy,
  • pożyczka technologiczna wspiera rozwój technologiczny przedsiębiorstwa.

Dlaczego przedsiębiorcy sięgają po zewnętrzne źródła finansowania swojej działalności?

Jednym z powodów, dla których przedsiębiorcy sięgają po pożyczkę pozabankową, jest konieczność pozyskania środków na start oraz rozwój działalności. Banki zazwyczaj wymagają, aby firma działała na rynku 12 miesięcy, a jej właściciele mieli odpowiednią zdolność kredytową na spłacenie zobowiązania. Formalności w firmach pożyczkowych zostały ograniczone do minimum.

 

Pożyczki pozabankowe dla przedsiębiorców to szybki sposób na pozyskanie dodatkowej gotówki. Co najważniejsze, firmy zazwyczaj nie muszą informować pożyczkodawcy, na co chcą przeznaczyć otrzymane środki. Banki zaś zawsze wymagają podania celu, na jaki mają zostać przeznaczone pieniądze.