Pożyczka prywatna pod weksel. Na co uważać?

Pożyczki internetowe są bardzo wygodnym sposobem sfinansowania mniej lub bardziej palących potrzeb. Niestety, nie zawsze uda się taką pożyczkę uzyskać – problemem może być niewystarczająca zdolność kredytowa czy wysokie długi. Nie wszyscy wiedzą, że rozwiązaniem w takiej sytuacji może być pożyczka z poręczeniem lub pożyczka pod zastaw. Niektórzy potrzebują również dużo większych kwot, by pokryć gigantyczne zadłużenie. W takim przypadku dość częste jest poszukiwanie ratunku w pożyczkach prywatnych zabezpieczonych wekslem. Nie zawsze przyniesie to szkodę, ale też nie zawsze będzie dla pożyczkobiorcy bezpieczne. Warto zapoznać się z tym tematem, zanim podejmie się ostateczną decyzję.

Jak działają pożyczki prywatne pod weksel?

Weksel funkcjonujący jako zabezpieczenie spłaty pożyczki jest papierem wartościowym, w obrocie pieniężnym pełniącym różne funkcje: kredytową, obiegową oraz płatniczą. Jeśli występuje jako zabezpieczenie spłaty, jest on w rozumieniu przepisów formą umowy cywilno-prawnej i stanowi gwarancję odzyskania pożyczonych środków pieniężnych, gdyby z jakichś powodów pożyczkobiorca przestał spłacać pożyczkę. Weksel jest bowiem wyrażeniem bezwarunkowego zobowiązania do oddania pieniędzy w ustalonej pomiędzy stronami kwocie i okresie. Jest to również gwarancja tego, że pożyczka zostanie spłacona, jeśli z jakichś przyczyn pożyczkodawca nie wywiąże się z umowy i będzie zalegał z płatnościami.

 

W odróżnieniu od pożyczek i kredytów dostępnych na polskim rynku finansowym weksel nie ma ograniczonej kwoty zobowiązania. Tak naprawdę można na nim wpisać jakąkolwiek kwotę do zwrotu (uwaga: Nie zawsze będzie to kwota zobowiązania!) i dowolny okres spłaty, znacznie przewyższający te dostępne w instytucjach finansowych. Co więcej, jak już wspomnieliśmy – weksel jest zobowiązaniem bezwarunkowym, co oznacza, że pożyczkobiorca nie musi wykazać się zdolnością kredytową, by otrzymać pożyczkę. Wszystko zależy tylko od tego, na jakie warunki zgodzą się obie strony transakcji.

Na co uważać przy zaciąganiu pożyczki pod weksel?

Choć trudno w to uwierzyć, to wielu ludzi upatruje świetnego interesu w tego typu działalności, czyli udzielaniu pożyczek osobom w złej (żeby nie powiedzieć tragicznej) sytuacji finansowej – wystarczy spojrzeć na jeden z najpopularniejszych w Polsce serwisów ogłoszeniowych. Z jednej strony, może to być ostatnia deska ratunku w trudnej sytuacji, ale z drugiej – daje to pole do nadużyć. W rzeczywistości jest bardzo dużo punktów dyskusyjnych, na które trzeba uważać, jeśli już koniecznie zdecydujemy się na taką pożyczkę. Sytuacje alarmujące, które powinny zmusić pożyczkobiorcę do rezygnacji z takiego zobowiązania, to:

  • Wpisanie w weksel kwoty znacznie przewyższającej pożyczkę i związane z nią koszty. Często osoby udzielające takich pożyczek tłumaczą się tym, że jest to tylko zabezpieczenie, że pewnie do niczego się nie przyda. W rzeczywistości, jeśli tylko pożyczkobiorcy powinie się noga, pożyczkodawca nie będzie miał żadnych skrupułów, by zażądać dokładnie takiej kwoty, jaka widnieje na dokumencie. Ma do tego całkowite prawo, a co więcej – w takim przypadku od razu będzie mógł zacząć działać komornik. Ponadto, kilkukrotnie wyższa kwota zabezpieczenia daje takiemu pożyczkodawcy możliwość sprzedania weksla nawet za połowę widniejącej na nim kwoty, a i tak będzie miał możliwość na nim zarobić.
  • Namawiane do podpisu weksla in blanco. Jest to sytuacja jeszcze gorsza, gdyż pożyczkobiorca tak naprawdę nie będzie wiedział, jaką ostatecznie kwotę będzie musiał spłacić. Pożyczkodawca może wpisać dowolną kwotą na wekslu i tym samym nie tylko odzyskać pożyczone pieniądze, ale w konsekwencji pozbawić wystawcę weksla całego majątku i na długie lata uwikłać go w długi.
  • Namawianie do złożenia podpisu na wekslu niewypełnionym. Jest to sytuacja analogiczna do poprzedniej, z tym że jeszcze bardziej niekorzystna. Nie dość, że pożyczkodawca ma możliwość wpisania dowolnej kwoty pożyczki na wekslu, to może jeszcze wpisać bardzo bliską datę spłaty (nawet kilkudniową) i domagać się jej spłaty natychmiast po upływie terminu.
  • Niepodanie w umowie okoliczności oddania lub zniszczenia weksla.

Poza tym pożyczkobiorcy muszą zwrócić również uwagę na to, czy weksel jest poprawnie wypełniony pod względem formalnym. Oczywiście, nie może również pokładać zbytniej ufności w pożyczkodawcy i weksel wręczyć mu dopiero po tym, jak poświadczy się ten fakt i potwierdzi się zgodność weksla ze stanem faktycznym. Za weksel nie powinny być również pobierane żadne opłaty wstępne – w przypadku oszustwa dochodzenie takich należności może być bardzo żmudne, długie i często nieskuteczne.

Co, jeśli nie pożyczka pod weksel?

Zabezpieczenie wekslowe, zwłaszcza przy pożyczkach prywatnych, nie jest najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem uzyskania finansowania. Jeśli poznać inne możliwości, które daje nam rynek finansowy, możemy przekonać się, że uzyskanie finansowania w bezpiecznej, sprawdzonej już instytucji, nie jest wcale takie trudne. Pożyczkobiorca zmagający się z długami może rozejrzeć się za:

  • pożyczką z poręczeniem – dostępną np. w firmie Rapida Money;
  • pożyczką pod zastaw – może być nią nieruchomość lub samochód (tak jak w Motopożyczka czy Autokapitał);
  • pożyczką społecznościową – oferowane między innymi przez platformę Fellow Finance, ale udzielane przez prywatnych inwestorów.