Często nie mając odpowiedniej zdolności kredytowej, a będąc już w pętli zadłużenia, chwytamy się każdej deski ratunku. Jednym z takich rozwiązań są właśnie pożyczki hipoteczne pod zastaw domu lub mieszkania. Jak wygląda taki rodzaj zobowiązania finansowego? Czy każdy może z tego rozwiązania skorzystać? I przede wszystkim czy warto i czy jest ono bezpieczną formą pożyczania potrzebnych pieniędzy?
To jedna z ofert pozabankowych firm pożyczkowych, które w przypadku braku odpowiedniej zdolności kredytowej klienta, mogą zaproponować mu pożyczkę pod zastaw nieruchomości – domu, mieszkania, działki budowlanej czy nawet gruntów rolnych. Co ciekawe o pożyczkę hipoteczną mogą się starać również osoby bezrobotne i zadłużone, pożyczkodawcy nie wymagają zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, ani nie weryfikują zdolności kredytowej w bazach typu BIK, KRD itp. Z tego wynika, że o tego typu gotówkę może się ubiegać prawie każdy, kto jest osobą pełnoletnią, mieszka na terenie Polski i posiada na własność dowolną nieruchomość – rolnik, emeryt, bezrobotny, a nawet przedsiębiorca potrzebujący pieniędzy na start swojej działalności.
W zależności od wartości zastawianej nieruchomości, kwoty pożyczki hipotecznej wynoszą od 20 tysięcy do nawet 1 czy 5 mln złotych! Czas spłaty to zwykle od kilku miesięcy do nawet 30 lat, jak w przypadku kredytu hipotecznego w banku, uzależnione to jest od wieku pożyczkobiorcy. Jednak, aby móc ubiegać się o pożyczkę pod hipotekę nieruchomości trzeba przedstawić pożyczkodawcy oraz notariuszowi (konieczna będzie tutaj umowa w formie aktu notarialnego) następujące dokumenty:
Jak wyżej wspomniano, do głównych zalet pożyczki hipotecznej należą:
W praktyce do wzięcia pożyczki hipotecznej i zawarcia umowy, potrzebne będą jedynie dokumenty związane z zastawianą nieruchomością, wymienione powyżej. Do polecanych firm pożyczkowych, które udzielają tego typu pożyczek pod zastaw nieruchomości bądź np. samochodu, należy m.in. Speed Cash Polska.
Jak przy każdym zaciągniętym zobowiązaniu finansowym, którego nie spłacimy w terminie, zawsze istnieje ryzyko straty – czy to większej kwoty pieniędzy (wysokie koszty pożyczki pod zastaw) czy jak w tym przypadku także nieruchomości. Wszystko zależy od naszej rzetelności w spłacie kolejnych rat pożyczki hipotecznej.
Drugą sprawą jest uczciwość pożyczkodawcy i wynikająca z niej treść umowy o pożyczkę, sporządzanej pomiędzy firmą pożyczkową a pożyczkobiorcą. Mimo że występuje tu konieczność spotkania się z notariuszem, to zaufanie mu w 100%, że sprawdził wszystko rzetelnie przed ustanowieniem aktu, może nas często rozczarować. Owszem notariusz powinien zapoznać się szczegółowo z treścią umowy pożyczki, ale niestety w praktyce bardzo różnie z tym bywa.
Dlatego, aby nie zostać oszukanym i nie stracić dachu nad głową, warto poświęcić czas i zasięgnąć porady eksperta odnośnie tego typu umów o pożyczkę pod zastaw hipoteki. Pomocna nam będzie tutaj także opinia prawnika czy Rzecznika Finansowego.
Odpowiadając na powyższe pytania – i tak i nie. Jeśli naprawdę nie mamy wyjścia i taka pożyczka pod zastaw mieszkania to jedyny ratunek, aby wyjść z długów, to warto się do niej dobrze przygotować. Znając wady i zalety tego typu rozwiązania oraz elementy umowy o pożyczkę, na które warto zwracać uwagę, wybierzmy wiarygodną i sprawdzoną firmę pożyczkową, która widnieje w KRS i ma już swoje grono klientów. Innym i ostatecznym rozwiązaniem na wyjście z długów, jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej na drodze sądowej, które pozwala na redukcję lub całkowite umorzenie zobowiązań dłużnika wobec wierzycieli.