Pożyczka pod hipotekę domu lub mieszkania – czy jest bezpieczna?

Często nie mając odpowiedniej zdolności kredytowej, a będąc już w pętli zadłużenia, chwytamy się każdej deski ratunku. Jednym z takich rozwiązań są właśnie pożyczki hipoteczne pod zastaw domu lub mieszkania. Jak wygląda taki rodzaj zobowiązania finansowego? Czy każdy może z tego rozwiązania skorzystać? I przede wszystkim czy warto i czy jest ono bezpieczną formą pożyczania potrzebnych pieniędzy?

Pożyczka hipoteczna – co to takiego?

To jedna z ofert pozabankowych firm pożyczkowych, które w przypadku braku odpowiedniej zdolności kredytowej klienta, mogą zaproponować mu pożyczkę pod zastaw nieruchomości – domu, mieszkania, działki budowlanej czy nawet gruntów rolnych. Co ciekawe o pożyczkę hipoteczną mogą się starać również osoby bezrobotne i zadłużone, pożyczkodawcy nie wymagają zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, ani nie weryfikują zdolności kredytowej w bazach typu BIK, KRD itp. Z tego wynika, że o tego typu gotówkę może się ubiegać prawie każdy, kto jest osobą pełnoletnią, mieszka na terenie Polski i posiada na własność dowolną nieruchomość – rolnik, emeryt, bezrobotny, a nawet przedsiębiorca potrzebujący pieniędzy na start swojej działalności.

 

W zależności od wartości zastawianej nieruchomości, kwoty pożyczki hipotecznej wynoszą od 20 tysięcy do nawet 1 czy 5 mln złotych! Czas spłaty to zwykle od kilku miesięcy do nawet 30 lat, jak w przypadku kredytu hipotecznego w banku, uzależnione to jest od wieku pożyczkobiorcy. Jednak, aby móc ubiegać się o pożyczkę pod hipotekę nieruchomości trzeba przedstawić pożyczkodawcy oraz notariuszowi (konieczna będzie tutaj umowa w formie aktu notarialnego) następujące dokumenty:

 • w przypadku domu będą to: numer księgi wieczystej nieruchomości, akt notarialny potwierdzający nabycie mieszkania (dodatkowo w przypadku spadku – zaświadczenie z US o zwolnieniu lub opłaceniu podatku), wypis i wyrys z rejestru gruntów, zdjęcia nieruchomości,
 • w przypadku mieszkania: numer KW, akt notarialny własności lub zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o prawie własnościowym do lokalu oraz dodatkowo zaświadczenie ze spółdzielni o niezaleganiu z opłatami czynszowymi lub wysokości zaległości, wypis i wyrys z rejestru gruntów, zdjęcia nieruchomości,
 • w przypadku działki budowlanej: numer KW, akt notarialny własności (dodatkowo w przypadku spadku – zaświadczenie z US o zwolnieniu lub opłaceniu podatku), wypis i wyrys z rejestru gruntów, dokument o planie zagospodarowania przestrzennego oraz zdjęcia działki,
 • w przypadku gruntu rolnego: numer KW, akt notarialny własności (dodatkowo w przypadku spadku – zaświadczenie z US o zwolnieniu lub opłaceniu podatku), wypis i wyrys z rejestru gruntów, dokument o planie zagospodarowania przestrzennego oraz zdjęcia gruntów.

Zalety pożyczki pod zastaw hipoteki

Jak wyżej wspomniano, do głównych zalet pożyczki hipotecznej należą:

  • brak konieczności posiadania stałej pracy i związanych z tym dokumentów,
  • możliwość posiadania innych zobowiązań finansowych, a nawet zadłużenia (brak weryfikacji w bazach informacji gospodarczej),
  • szansa na spłatę dotychczasowych długów jedną konsolidacyjną pożyczką hipoteczną,
  • możliwość przeznaczenia ww. pożyczki na dowolny cel: kupno nowej nieruchomości bądź działki, remont domu, zakup samochodu czy spłatę komornika,
  • możliwość złożenia wniosku o pożyczkę pod zastaw całkowicie zdalnie (drogą elektroniczną).

W praktyce do wzięcia pożyczki hipotecznej i zawarcia umowy, potrzebne będą jedynie dokumenty związane z zastawianą nieruchomością, wymienione powyżej. Do polecanych firm pożyczkowych, które udzielają tego typu pożyczek pod zastaw nieruchomości bądź np. samochodu, należy m.in. Speed Cash Polska.

Wady pożyczki pod hipotekę nieruchomości

Jak przy każdym zaciągniętym zobowiązaniu finansowym, którego nie spłacimy w terminie, zawsze istnieje ryzyko straty – czy to większej kwoty pieniędzy (wysokie koszty pożyczki pod zastaw) czy jak w tym przypadku także nieruchomości. Wszystko zależy od naszej rzetelności w spłacie kolejnych rat pożyczki hipotecznej.

 

Drugą sprawą jest uczciwość pożyczkodawcy i wynikająca z niej treść umowy o pożyczkę, sporządzanej pomiędzy firmą pożyczkową a pożyczkobiorcą. Mimo że występuje tu konieczność spotkania się z notariuszem, to zaufanie mu w 100%, że sprawdził wszystko rzetelnie przed ustanowieniem aktu, może nas często rozczarować. Owszem notariusz powinien zapoznać się szczegółowo z treścią umowy pożyczki, ale niestety w praktyce bardzo różnie z tym bywa.

 

Dlatego, aby nie zostać oszukanym i nie stracić dachu nad głową, warto poświęcić czas i zasięgnąć porady eksperta odnośnie tego typu umów o pożyczkę pod zastaw hipoteki. Pomocna nam będzie tutaj także opinia prawnika czy Rzecznika Finansowego.

Czy pożyczka hipoteczna jest bezpiecznym rozwiązaniem dla Twoich kłopotów finansowych?

Odpowiadając na powyższe pytania – i tak i nie. Jeśli naprawdę nie mamy wyjścia i taka pożyczka pod zastaw mieszkania to jedyny ratunek, aby wyjść z długów, to warto się do niej dobrze przygotować. Znając wady i zalety tego typu rozwiązania oraz elementy umowy o pożyczkę, na które warto zwracać uwagę, wybierzmy wiarygodną i sprawdzoną firmę pożyczkową, która widnieje w KRS i ma już swoje grono klientów. Innym i ostatecznym rozwiązaniem na wyjście z długów, jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej na drodze sądowej, które pozwala na redukcję lub całkowite umorzenie zobowiązań dłużnika wobec wierzycieli.