Pożyczka oddłużeniowa – co zrobić, by wyjść z długów?

W życiu każdego znajdzie się taki moment, w którym zmuszony jest poszukać dodatkowych środków pieniężnych. Niezależnie od tego, czy pożyczymy w banku, czy w pozabankowej firmie pożyczkowej, w pewnych sytuacjach nie uda się swoich zobowiązań zwrócić. Te, nieuregulowane, będą rosnąć z każdym dniem. Wyjściem z sytuacji może być zarówno pożyczka zadłużeniowa, jak i pożyczka konsolidacyjna. Obie zapewnią możliwość pokrycia lub zmniejszenia zadłużenia, a w konsekwencji – powolną, ale systematyczną poprawę swojej sytuacji.

Jak działa pożyczka oddłużeniowa?

Celem pożyczki oddłużeniowej, jak sama nazwa wskazuje, jest spłata długów. Będą nią zainteresowane przede wszystkim te osoby, które mają niespłacone, przeterminowane zobowiązania i prawdopodobnie już zostały wpisane do rejestru dłużników. Tym bardziej, że zadłużenie wiąże się także z negatywnymi wpisami w BIK i w konsekwencji niskimi szansami na uzyskanie zwykłego kredytu konsumenckiego czy kredytu konsolidacyjnego w banku. W dodatku niespłacone długi znacznie pomniejszą zdolność kredytową, nawet jeśli taka osoba nie otrzymuje zarobków w najniższym wymiarze.

Pożyczka oddłużeniowa często może być nazwana pożyczką bez KRD. Pożyczkodawca, decydując się na udzielenie takiej pożyczki, doskonale wie, jaka jest sytuacja finansowa osoby starającej się o finansowanie, a mimo tego decyduje się udzielić pożyczki. Co ważne, w praktyce pozabankowej pożyczka oddłużeniowa raczej nie funkcjonuje jako osobny produkt w rozumieniu prawa. Jest ona udzielana na takich samych zasadach jak wszystkie inne (oczywiście pominąwszy fakt istnienia zadłużenia) i choć docelowo powinna być przeznaczona na spłatę zaległości, pożyczkodawca po prostu przelewa użyczoną kwotę na konto klienta i nie ma żadnej kontroli nad tym, w jaki sposób finalnie zostanie wydana.

Dlaczego nie konsolidacja?

Pożyczka oddłużeniowa często bywa także nazywana pożyczką konsolidacyjną. Pod pewnymi względami są one do siebie podobne, bo przeznaczone są na spłatę zobowiązań. Główna różnica pomiędzy tymi dwoma produktami polega na tym, że pożyczka konsolidacyjna przeznaczona jest na spłatę zobowiązań, dla których jeszcze nie minął jeszcze okres spłaty. W takiej sytuacji znacznie łatwiej jest uzyskać pożyczkę na spłatę zobowiązań nawet w banku czy w instytucji pozabankowej, ale nieprzeznaczonej dla dłużników. Podstawowym wymaganiem stawianym wnioskującym jest przede wszystkim to, by mieli oni dobrą historię kredytową i nie figurowali w żadnym rejestrze dłużników.

Pożyczka konsolidacyjna nie jest pożyczką przeznaczoną na konkretny cel i musi zostać przeznaczona na spłatę zobowiązań innych instytucjach. Z tego powodu najczęściej pieniądze z pożyczki przelewane są bezpośrednio do innych pożyczkodawców, u których zostały zaciągnięte konsolidowane zobowiązania.

Gdzie szukać pożyczek oddłużeniowych?

Poszukiwania pożyczki oddłużeniowej nie powinny być trudne, bo tak jak już pisaliśmy, nie jest to osobny produkt finansowy. Można zgłosić się po prostu do jednego z pożyczkodawców, który udziela pożyczek bez KRD. Większość z nich decyduje się jednak na chwilówki, rzadziej na pożyczki ratalne, które z reguły są większym ryzykiem niespłacenia pożyczki i utraty kapitału.

Ponadto warto mieć na względzie to, że pożyczki oddłużeniowe nie są pożyczkami bez warunków. Pożyczkodawca udzieli finansowania na spłatę długów, ale pod warunkiem, że istnieje szansa na jej spłatę. Jest to przede wszystkim dość dobra sytuacja aktualna, czyli stabilne zatrudnienie lub wyższe zarobki po części rekompensujące zadłużenie. Dłużnik, który spełni te warunki, ma możliwość zwrócenia się do następujących pożyczkodawców:

  • NetCredit;
  • LendOn;
  • Kuki;
  • ExtraPortfel;
  • Miloan;
  • Wandoo;
  • Ale gotówka;
  • Szybka Gotówka;
  • CreditStar;
  • Via SMS.

Oddłużeniowa pożyczka na raty

Jest to zdecydowanie rzadszy typ pożyczki, na który raczej nie ma co liczyć w największych markach udzielających pożyczek ratalnych. Jeśli nie będą to pożyczki, które wymagają dodatkowego zabezpieczenia (np. poręczenia w Rapida Money), to jedynym sposobem uzyskania pieniędzy na spłatę długów może być pożyczka społecznościowa. Jest ona dostępna między innymi w firmie Fellow Finance. W jaki sposób można na takiej skorzystać?

Jest to pożyczka udzielana nie przez tę firmę (udostępnia ona tylko otoczenie sprzyjające transakcjom pożyczkowym), a przez prywatnych inwestorów. Dzięki temu nie trzeba trzymać się sztywnych warunków stawianych przez firmę. Inwestor, znając zadłużenie wnioskującego o pożyczkę, może i tak zdecydować się na to, by pożyczki udzielić. Fellow Finance jest tu tylko organizatorem – bierze na siebie wszystkie formalności, udostępnia umowę pożyczkową, dokonuje weryfikacji wnioskodawców i ustala odgórne ramy warunków pożyczkowych.

Uwaga na prywatne pożyczki oddłużeniowe!

Bardzo często można spotkać się z prywatnymi ogłoszeniami o udzielaniu pożyczek oddłużeniowych nawet do kilkuset tysięcy złotych. Takie pożyczki mają „pomagać” osobom, które mają zaległości w BIK, KRD, a na dodatek zmagają się z zajęciem komorniczy. W takich sytuacjach osoba, która zdecyduje się na pożyczkę prywatną, może liczyć się z wysokimi opłatami wstępnymi, czy opłatami za przeanalizowanie sytuacji dłużnika i przyznanie pożyczki. Czasami też tacy pożyczkodawcy żądają wystawienia weksla – trzeba dodać, że najczęściej bardzo niekorzystnego – który może narazić pożyczkobiorcę na utratę majątku.

Sprawdź inne poradniki

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *