Pożyczka na komornika – gdzie szukać chwilówki na spłatę długów?

Kłopoty finansowe osiągają swój punkt kulminacyjny w momencie, w którym komornik zajmie wynagrodzenie, konto bankowe, a nawet inne dobra, takie jak samochód. Jeśli należność jest duża, komornik będzie starał się jak najszybciej zaspokoić roszczenia wierzyciela i dokona zajęcia wynagrodzenia w maksymalnej kwocie, i może to być zajęcie długotrwałe. Najlepszym wyjściem wydaje się więc jak najszybsze spłacenie długu, nawet jeżeli pieniądze na spłatę komornika miałyby pochodzić z zewnętrznego źródła finansowania, jakim będzie pożyczka pozabankowa.

 

Co zrobić, jeśli potrzebujemy pieniędzy na spłatę komornika? Gdzie można zwrócić się po pieniądze? I czy takie rozwiązanie będzie dla dłużnika korzystne, czy odwrotnie – będzie niepotrzebnym ryzykiem? Zobaczmy.

Małe kwoty zadłużenia? Nie będzie problemów

Dłużnicy nie mają łatwo. Toczące się postępowanie komornicze i niekorzystne wpisy do rejestrów dłużników to najczęstsze, oprócz błędów formalnych, przyczyny odmowy udzielenia pożyczki. Wymagania firm pożyczkowych są co prawda niższe niż w przypadku banków, ale najczęściej tyczy się to wysokości wynagrodzenia. Instytucje pozabankowe mogą również przymknąć oko na niekorzystne wpisy w BIK, ale zadłużenie będzie już dla nich sygnałem, iż pożyczkobiorca może mieć problem ze spłatą nowo zaciągniętej pożyczki.

 

Na szczęście na rynku istnieją firmy, które użyczają pożyczek bez KRD (nie oznacza to, że nie sprawdzą one tego rejestru). Takie firmy podejdą do wnioskodawcy zmagającego się z zajęciem komorniczym bardziej elastycznie i spojrzą na niego w holistyczny sposób. Przede wszystkim – sprawdzą stan zadłużenia. Jeżeli będzie ono wysokie, opiewające na kilkadziesiąt tysięcy złotych, pożyczkobiorca raczej powinien pozbyć się złudzeń, że otrzyma pozytywną decyzję.

 

Inaczej będą traktowane małe zaległości u komornika i w tym wypadku szanse na uzyskanie pożyczki wzrastają. Dlaczego? Jeśli zaległość jest mała, firma pożyczkowa może uznać, iż udzielone przez nią finansowanie może pomóc wyjść z problemów finansowych. Jednak w przypadku dużych zadłużeń, pożyczka udzielona w kwocie kilku tysięcy złotych nie pomoże, a wręcz przeciwnie – tylko pogorszy sytuację.

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pożyczkę?

Instytucja pożyczkowa, choć jest w stanie wyciągnąć pomocną dłoń do osoby z zajęciem komorniczym, sama musi stać na straży swoich interesów i rzetelnie ocenić to, czy zadłużony pożyczkobiorca może pożyczkę spłacić. Kolejny brak spłaty w tym przypadku byłby niechybną utratą kapitału. W związku z tym najczęściej będzie wymagać w zamian czegoś, co uprawdopodobni spłatę pożyczki.

 

W pierwszej kolejności dłużnik musi posiadać stabilne zatrudnienie. Każdemu bowiem może powinąć się noga i może popaść w zadłużenie, ale aby otrzymać pożyczkę musi on mieć perspektywy na poprawę swojej sytuacji. Brak pewności co do przyszłych dochodów (nawet tych w minimalnej wysokości) to niestety przekreślenie szans na to, że uda się pożyczkę uzyskać.

 

Kolejną kwestią są zarobki – dają one jeszcze większą pewność spłaty. Problem będzie polegał jednak na tym, że jeżeli wynagrodzenie zajęte jest przez komornika, jego wysokość nie będzie imponująca – wolna od zajęcia jest minimalna płaca krajowa. Firma pożyczkowa może jednak spojrzeć na to przychylniejszym okiem. Spłata komornika spowoduje bowiem, że zajęcie zostanie zdjęte, a przez to dłużnik będzie miał środki na to, by pożyczkę spłacić.

Zastaw czy poręczenie? Opcje dla dłużnika

Uzyskanie pożyczki bez KRD jest loterią – nie ma gwarancji, że pożyczkodawca udzielający takich pożyczek, przyzna jedną właśnie nam. Pewniejszym sposobem na uzyskanie gotówki (i to w wysokich kwotach) są pożyczki pod zastaw. A zastawić można bardzo różne rzeczy – począwszy od pojazdu, poprzez dzieła sztuki, aż do nieruchomości.
Można także liczyć na to, że uzyska się większe kwoty, które pozwolą spłacić nawet bardzo duże zajęcie. Zakres wartości zaczyna się w tym wypadku od kilkunasty tysięcy, a kończy na kilku milionach złotych.

 

Warunkiem jest oczywiście posiadanie dobra o odpowiedniej wartości i – co bardzo istotne – niezajętego jeszcze przez komornika. Jeśli wierzyciel zażądał egzekucji należności jedynie ze środków pieniężnych – można spokojnie zastawić posiadany pojazd czy nieruchomość. Niestety, najczęściej bywa tak, że wierzyciel domaga się egzekucji ze wszystkich posiadanych przez pracownika środków – pieniężnych i rzeczowych.

 

Jeśli dotyczy nas pierwsza wymieniona sytuacja, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, bo zaciągnięcie pozabankowej pożyczki pod zastaw nie wyklucza normalnego użytkowania takiego przedmiotu. Pożyczki pod zastaw dostępne są między innymi w firmach:

Jeszcze lepszym, choć czasami trudniejszym do wykonania, sposobem na uzyskanie pożyczki na spłatę komornika, jest uzyskania poręczenia. Taki rodzaj finansowania dostępny jest w firmie Rapida Money, gdzie można pożyczyć nawet 25 tysięcy złotych, a pożyczkę spłacać nawet w 48 ratach. Dzięki temu, że umowę pożyczki i umowę gwarancji podpisuje się internetowo, pieniądze można otrzymać bardzo szybko, bo już po 24 godzinach od złożenia wniosku.

Odpowiedzialność przede wszystkim

Zwrócenie wszystkich należności komornikowi to duża ulga. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zwolnienie z egzekucji nie zwalnia ze spłaty nowo zaciągniętego zobowiązania. Pożyczka na spłatę komornika to duża odpowiedzialność. Dlatego przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu tego zobowiązania wymagana jest duża doza rozwagi. Lekkomyślność i pochopność może doprowadzić do pogorszenia sytuacji.