Wzięcie kredytu lub pożyczki może pozwolić zarówno na uniknięcie problemów, jak i zrealizowanie marzeń i celów, np. zakupu samochodu, wyjazdu na wakacje czy wymianie domowego sprzętu AGD. Często bywa tak, że obie formy pożyczania używane są zamiennie, jako równe sobie. Tak oczywiście nie jest, gdyż różni się zarówno ich forma prawna, jak też instytucja, która może ich udzielać. Odmienne będą również koszty.
Kredyt to środki pieniężne w pewnej kwocie, które oddawane są do dyspozycji kredytobiorcy na pewien czas (oznaczony w umowie) pod warunkiem, że pieniądze te zostaną oddane w wyznaczonym terminie, a kredytobiorca posiada odpowiednią zdolność kredytową rozpatrzoną pod kątem realnej możliwości spłaty raty. Kredytów mogą udzielać tylko instytucje do tego uprawnione w ustawie Prawo bankowe – bank lub SKOK. Ta forma pożyczania jest formą celową, więc kredytobiorca musi posiadać sprecyzowany cel, na co wydać pieniądze z kredytu, a odpowiedni zapis powinien się znaleźć w umowie.
Pożyczką nazywamy natomiast każde użyczenie pieniędzy, niezależnie od tego pomiędzy jakimi podmiotami ona zachodzi. Może to być każda osoba lub instytucja, która posiada własne środki i z tych środków udziela pożyczki – bank dla odmiany pożycza z pieniędzy zdeponowanych przez swoich klientów. Pożyczka ma też swoje niewątpliwe zalety. Pożyczkobiorca nie ma obowiązku informowania, w jakim celu potrzebuje pieniędzy, a z drugiej strony – pożyczkodawca nie ma prawa kontrolować tego, na co zostały przeznaczone. Również koszty mogą zostać ustalone dowolnie (w ramach obowiązującego prawa), może być to nawet pożyczka nieodpłatna, taka jak darmowa chwilówka.
Powodami, dla których ludzi zwracają się do instytucji pozabankowych są:
Koszty całkowite kredytu bankowego zawierają się właściwie w takich samych opłatach, jakie znamy z firm pożyczkowych (zobacz: „Opłaty, prowizje, odsetki – wszystko o kosztach pożyczki”). Mogą to być:
Utarło się myślenie, że koszty kredytu są niższe niż pożyczki i jest to myślenie słuszne. Wynika to z tego, że stopnień ryzyka braku spłaty jest dla tych instytucji różny. Firmy pożyczkowe w mniejszym stopniu ubezpieczają się od ryzyka utraty funduszy, więc wyższe koszty stanowią odpowiednią rekompensatę. Poniżej znajduje się realne porównanie kosztów kredytu w największych bankach i firmach pożyczkowych (kwota 5000 złotych, okres spłaty 12 miesięcy):
Posiadanie odpowiedniej wiedzy dotyczącej zarówno kredytów to klucz do tego, by pożyczać tak, aby móc uniknąć konsekwencji niewywiązywania się ze swoich zobowiązań. Oprócz rozeznania w różnorodnej ofercie firm, potrzebne będzie również bieżące analizowanie swojej sytuacji finansowej. Każda z wymienionych form pożyczania ma swoje wady i zalety, a w przypadku firm pożyczkowych są to oczywiście większa wygoda, dostępność i większa wolność, jeśli chodzi o przeznaczenie tych pieniędzy – warto więc śledzić bieżące trendy.