Poduszka finansowa – co warto o niej wiedzieć?

W dzisiejszych czasach niewiele osób ma zaoszczędzone pieniądze „na czarną godzinę”, czyli na przykład na wypadek utraty pracy czy też choroby w rodzinie. Większość nadal żyje z „dnia na dzień” lub „od pierwszego do pierwszego”. Bezpieczeństwo finansowe to ważna rzecz, która pomaga w zapewnieniu spokoju ducha na wypadek niespodziewanych kolei losu. Oszczędności to jedno, innym zabezpieczeniem jest poduszka finansowa. Co to jest poduszka finansowa? Co warto o niej wiedzieć?

Poduszka finansowa – co to jest?

Poduszka finansowa to oszczędności, które zostały poczynione z konkretnym celem, czyli na tzw. czarną godziną. Postrzegana jest jako pula środków w postaci funduszu awaryjnego. Środki te mogą zostać wykorzystane w nagłych sytuacjach, na przykład:

  • niespodziewana utrata pracy – środki niezbędne do życia, zanim nie znajdziemy nowej pracy,
  • nagła choroba w rodzinie,
  • awaria samochodu,
  • inna szkoda majątkowa.

Poduszka finansowa umożliwia sfinansowanie nagłych wydatków bez konieczności sięgania po pożyczkę pozabankową lub tradycyjny kredyt. Im większa poduszka finansowa, tym lepiej. Zgromadzone środki pozwalają na spokojny sen i mniej stresu w sytuacjach awaryjnych.

Poduszka finansowa – czy warto odkładać na nią pieniądze?

Poduszka finansowa to pula środków pieniężnych, która została zebrana dzięki systematycznemu oszczędzaniu. To środki, po które można sięgnąć na wypadek nagłych, niespodziewanych wydatków lub utraty pracy. Fundusz awaryjny zapewnia bezpieczeństwo finansowe gospodarstwa domowego. Zgromadzone środki są szczególnie pomocne na wypadek trudności finansowych. O poduszkę finansową powinno się zadbać, zwłaszcza gdy ma się na utrzymaniu inne osoby (np. dzieci) lub prowadzi się jednoosobowe gospodarstwo domowe.

Niestabilna sytuacja finansowa może okazać się bardzo stresująca w obliczu obawy o utratę pracy czy choroby osoby bliskiej. Według psychologów zgromadzenie poduszki finansowej może uchronić przed utratą kontroli nad własnym życiem oraz ewentualnym problemami natury psychicznej (np. depresją). Najogólniej mówiąc, poduszka finansowa daje poczucie bezpieczeństwa finansowego.

Równie ważną kwestią jest wysokość posiadanej poduszki finansowej. Jest ona uzależniona od kilku czynników, np. liczby domowników. Tak naprawdę nie ma jednej zasady, ile powinien wynosić fundusz awaryjny. Istnieją jednak pewne wskazówki, dzięki którym możliwe jest ustalenie szacunkowej puli środków na poduszce finansowej.

Ile środków należy zgromadzić na poduszce finansowej?  

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile środków należy zgromadzić na poduszce finansowej. Jest to w głównej mierze uzależnione od potrzeb finansowych danego gospodarstwa domowego. Inaczej powinien wyglądać fundusz awaryjny w rodzinie kilkuosobowej obciążonej kredytem hipotecznym, a inaczej bezdzietnej pary mieszkającej we własnym lokalu.

Badania przeprowadzone przez BGŻOptima wykazały, iż według Polaków poduszka finansowa powinna wynosić do najmniej 69 tysięcy złotych. Jest to dość wysoka kwota, będąca równowartością blisko 20 średnich wynagrodzeń. Większość Polaków uważa, że właśnie taki fundusz awaryjny jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa finansowego. Wśród naszych rodaków można jednak doszukać się głosów, iż poduszka finansowa powinna wynosić co najmniej 100 tysięcy złotych (75% respondentów) lub nawet 150 tysięcy złotych (20% respondentów). Kwoty te są tak wysokie, że dla wielu z nas po prostu niewyobrażalne do zaoszczędzenia z co miesięcznej pensji.

Specjaliści są jednak nieco bardziej optymistyczni. Według nich wysokość funduszu awaryjnego jest uzależniona od miesięcznych dochodów oraz wydatków gospodarstwa domowego. Zagwarantowanie płynności finansowej na wypadek przejściowych problemów umożliwia minimum trzykrotność miesięcznych wydatków gospodarstwa domowego. Dla przykładu: jeżeli więc w miesiącu wydajemy 3000 złotych, nasz fundusz awaryjny powinien wynosić 9000 złotych. Najlepiej jednak, aby poduszka finansowa wynosiła co najmniej sześciokrotność lub nawet dwunastokrotność miesięcznych wydatków.

Powyższe wartości mają charakter poglądowy. Wszystko uzależnione jest od wielu czynników, także od tego, jak szybko jesteśmy w stanie zażegnać problemy (np. znaleźć nową pracę, sfinansować leczenie). Suma środków zgromadzonych na poduszce finansowej im jest wyższa, tym lepiej.

Oszczędności Polaków – jak wygląda ta kwestia?

Osobną kwestią jest jednak nasze życzenie co do wysokości poduszki finansowej, a faktyczna wysokość zgromadzonych środków. Przeprowadzone badania są jednak coraz bardziej optymistyczne. Średnio ok. 70% Polaków oszczędza pieniądze na „czarną godzinę”. To 20% więcej niż w 2015 roku. Wpływ na większą skłonność do oszczędzania mają nieco wyższe zarobki, z których łatwiej wygospodarować kwotę, jaką można swobodnie przeznaczyć na poduszkę finansową.

Większość Polaków (ponad 30%) ma odłożone na koncie 1-3-krotność pensji. Nieco mniej osób dysponuje funduszem awaryjnym w wysokości 4-6-krotności miesięcznego wynagrodzenia (ok. 21%). Z roku na rok rośnie liczba Polaków oszczędzających pieniądze na „czarną godzinę”.