Mniejsze oprocentowanie chwilówek niż kredytów w banku?

Każda z instytucji – czy to bank czy firma pożyczkowa, robi dziś wszystko, aby zdobyć zaufanie klientów. Z drugiej strony to nadal biznesy, które chcą na siebie zarabiać. Czy rynek finansowy ulega zmianie i pożyczki stają się bardziej atrakcyjne i opłacalne niż tradycyjny kredyt gotówkowy w banku? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań, jeśli chcemy pilnie pożyczyć pieniądze? Co wybrać?

Po pieniądze tylko do banku?

Tak było jeszcze jakiś czas temu, kiedy większość firm pożyczkowych kojarzona była negatywnie z olbrzymimi odsetkami, nieuczciwymi zapisami w umowie czy zwykłym oszustwem w postaci tzw. para banków, jak np. Amber Gold. Aktualnie wszystko uregulowane jest ustawą antylichwiarską i żadna, szanująca się firma pozabankowa, oferująca pożyczki, nie wychodzi ze swoimi działaniami poza obowiązujące w Polsce prawo.

 

Dzisiaj, niezależnie od tego, czy to bank czy pozabankowy pożyczkodawca, każdy z nich stara się zdobyć uwagę i zaufanie klienta. Nie tylko atrakcyjną ofertą np. chwilówek za 0 złotych, ale także uczciwością i przyjazną obsługą klienta, dostępna nawet w weekendy. Oczywiście, jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi zwykle o pieniądze i to właśnie one przyciągają do siebie klientów. Im mniejsze koszty pożyczenia gotówki, tym popyt na takie oferty jest większy.

 

Choć nadal istnieją różnice pomiędzy procesem przyznawania kredytów gotówkowych w instytucji bankowej, a pożyczkowej. W tych pierwszych starania o kredyt to często dłuższa droga związana z szeregiem dokumentów, które musimy dostarczyć bankowi przy składaniu wniosku, w tych drugich to najczęściej komunikacją drogą online i szybka decyzja w ciągu nawet 15-30 minut. Co jeszcze różni pożyczki-chwilówki od kredytów bankowych?

Wady i zalety kredytu gotówkowego w banku

Klienci dzielą się głównie na zwolenników ofert bankowych i szybkich pożyczek. Co decyduje zatem o większym zaufaniu do instytucji banku? Głównie są to stereotypy i krążące mity, na zasadzie powiedzenia – „masz to jak w banku!”, czyli możesz być pewnym, że bank Cię nigdy nie oszuka. A i z tym bywa bardzo różnie.

 

Niezależnie od rodzaju miejsca, w którym staramy się o pożyczkę, zawsze dokładnie należy sczytać warunki oferty i treść umowy, bo może ona zawierać dodatkowe, ukryte koszty jak np. prowizje za udzielenie kredytu czy ubezpieczenie od utraty pracy, które znacząco podwyższają kwotę miesięcznej raty do spłaty. Takie dodatkowe ubezpieczenia wymagają od nas często banki, pytanie tylko czy działają one w praktyce? Czy, jeśli pracujemy na umowę cywilnoprawną i stracimy stały, miesięczny dochód z tego tytułu, to czy ubezpieczenie obowiązkowe do kredytu w banku zadziała?

 

Kolejną wadą przy pożyczaniu gotówki z banku są bardziej wygórowane wymagania, takie jak zdolność kredytowa czy całkowicie „czysta” historia finansowa. Co już na wstępie wyklucza z grona wnioskujących o pieniądze np. na zakup nowego auta lub remont mieszkania, osoby z niskimi dochodami, starsze w wieku 65+ czy widniejące w chociaż jednej z baz informacji gospodarczej (KRD, BIK, ERIF BIG). Jeżeli zatem zależy nam na szybkiej gotówce, a w przeszłości zdarzyło się nam opóźnienie w spłacie np. rachunku za telefon, kredytu w banku raczej nie dostaniemy.

 

A zalety? To nadal w większości ofert kredytów bankowych niskie opłaty około kredytowe i atrakcyjne oprocentowanie na poziomie 5-10%, RRSO od około 10% i przy prowizji 5-10%. Co na przykładzie kredytu gotówkowego w wysokości 20000 złotych, generuje koszty w wysokości około 500-550 złotych. To porównywalnie dużo taniej niż w przypadku pozabankowych pożyczek ratalnych.

Wady i zalety chwilówek i pożyczek pozabankowych

Wspomniane już wady szybkich pożyczek pozabankowych to niestety nadal większe oprocentowanie niż w banku. Pożyczkodawcy, przyznając gotówkę krótkoterminowo osobom z mniejszymi dochodami lub osobom już zadłużonym, podejmują tym samym większe ryzyko w przypadku braku jej spłaty niż banki. Stąd zazwyczaj wynikają większe koszty około pożyczkowe niż około kredytowe w banku, który z zasady unika takich klientów.

Do zalet chwilówek należą przede wszystkim:

  • szybka decyzja w przyznaniu gotówki, wygodnie drogą online,
  • pierwsza pożyczka za darmo,
  • możliwość otrzymania pożyczki, pomimo obecności w bazach informacji gospodarczej,
  • niski dochód lub nawet jego brak,
  • przyznawanie pożyczek osobom starszym powyżej 70 roku życia,
  • brak obowiązkowego ubezpieczenia.

Podsumowując, banki dzięki dysponowaniu dużo większą gotówką w depozycie niż prywatni pożyczkodawcy, mają przewagę w postaci mniejszego oprocentowania pożyczanej gotówki. Chyba że zamierzamy pożyczyć niewielką kwotę na krótki czas, bez zbędnych i skomplikowanych formalności, wtedy pozabankowe oferty pożyczek chwilówek za 0 złotych to najlepsza z dostępnych możliwości na obecnym rynku finansowym.