Kiedy warto skorzystać z usług firmy oddłużającej?

Nieistotne czy masz dług w postaci kredytu w banku czy kilku niespłaconych chwilówek, gdzie odsetki rosną z dnia na dzień, trzeba działać. Najgorszym rozwiązaniem w przypadku bycia zadłużonym jest zmarnowany czas i ucieczka od odpowiedzialności za swoje zobowiązania finansowe. Jeśli nie wiesz jak albo próbowałeś już rozmawiać ze swoim wierzycielem, ale bez skutku, to warto poszukać sprawdzonej firmy zajmującej się oddłużaniem. Jest kilka podstawowych punktów, na które warto zwrócić uwagę, zanim wybierzesz dobrą i pomocną firmę oddłużającą.

Kiedy potrzebna nam będzie firma oddłużająca?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest firma oddłużająca, zwana też często firmą oddłużeniową. Jak sama nazwa wskazuje, jest to podmiot, który działa w imieniu zadłużonego klienta i negocjuje najlepsze, możliwe warunki spłaty długu u wierzyciela – czy to banku czy innego pożyczkodawcy. Zakres pracy takiej firmy oddłużeniowej określony jest ściśle w obustronnej umowie z klientem i obejmuje zwykle takie czynności jak: negocjowanie oprocentowania długu, zatrzymanie windykacji, konsolidacja czy zawarcie ugody z wierzycielem.

Dlatego, jeśli jesteśmy osobami zadłużonymi na więcej niż jedną pożyczkę czy na większą kwotę długu i nie mamy zielonego pojęcia, jak wybrnąć z tej trudnej sytuacji, warto zwrócić się o pomoc do fachowców. Firma oddłużająca zajmuję się również kontynuowaniem naszych dotychczasowych i nieudanych prób negocjacji z bankiem czy firmą pożyczkową.

Uwaga na oszustów!

Hasła typu „spłacimy za Ciebie długi”, „pożyczki konsolidacyjno-oddłużeniowe”, „fachowa pomoc w wyjściu z długu” czy inne, podobne, nie wskazują wcale na profesjonalistów, którym warto zaufać. Pamiętajmy jako klienci i osoby zadłużone, że nie ma magicznym sztuczek, które pomogą pozbyć się długu z dnia na dzień. Oddłużanie to jest proces, często długotrwały i bez gwarancji sukcesu. Każdy przypadek uzależniony jest indywidualnie od sytuacji finansowej klienta i nie ma złotej recepty, jak nam to zwykle obiecują naciągacze.

Jak najczęściej kończy się taka współpraca z oszustem, podszywającym się pod specjalistę od oddłużania? Stracony czas i pieniądze oraz często brak nadziei na możliwość wyjść z kryzysu. Dlatego warto popytać znajomych, poczytać opinie i poobserwować metody działania takiej firmy oddłużającej. I co najważniejsze, sczytać dokładnie punkt po punkcie z umowy pomiędzy firmą oddłużeniową a dłużnikiem – co jest w ich zakresie, czy mają prawo wycofać się w każdej chwili z negocjacji, jaką mamy gwarancję ich skuteczności, czy każą nam płacić całość kwoty za swoje usługi z góry?

Wybór dobrej, rzetelnej i profesjonalnej firmy zajmującej się oddłużaniem nie jest wcale takie proste. Instytucja firmy oddłużającej nie jest opisana w prawie i dosłownie każdy może sobie taką działalność założyć, wykorzystując niewiedzę i ciężką sytuację dłużnika, tylko po to, aby na tym zarobić. Dlatego warto znać cechy dobrej firmy oddłużeniowej, która może nam pomóc w kryzysie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze dobrej firmy oddłużeniowej?

Obserwując rynek i czytając opinie zawiedzionych klientów, którzy natknęli się na oszustów obiecujących im szybkie i bezproblemowe wyjście z długów, można wyróżnić kilka cech odróżniających naciągaczy od specjalistów w oddłużaniu.

  • Sposób działania firmy oddłużeniowej – wiemy już, że głównym zakresem działania takiego podmiotu są negocjacje z wierzycielami. Warto zatem dopytać się, jak przebiega ten proces w danej firmie – jakim sposobem (listownie, telefonicznie czy mailowo) i z kim (dyrektorem czy tylko z obsługą klienta) kontaktują się jej pracownicy? Jest to bardzo ważne, bo specjaliści z doświadczeniem posiadają zwykle kontakty do osób decyzyjnych w bankach, urzędach czy firmach pożyczkowych. Z drugiej strony wysłanie listu z prośbą na ogólny adres wierzyciela to zwykła czynność, którą może wykonać bez problemu i bezpłatnie każdy dłużnik.
  • Zespół specjalistów od prawa i finansów – o ile firmę oddłużająca może założyć prawie każdy, nawet student bez doświadczenia, o tyle łatwo jest to zweryfikować w praktyce. Oprócz pracownika obsługi klienta czy administracji, firma powinna zatrudniać lub współpracować na stałe z prawnikiem, który przygotuje poprawnie odpowiednie dokumenty czy finansistą znającym dokładnie rynek banków i pozabankowych firm pożyczkowych.
  • Płatność za usługę oddłużania – to chyba najprostsza z metod w odróżnieniu naciągaczy od profesjonalistów. Tym pierwszym zdecydowanie najbardziej zależy na pieniądzach i będę oni naciskać na płatność za całość z góry. Nie gódźmy się na to, tylko żądajmy rozpisania czynności – co, kiedy i za ile, a przez to rozłożenia płatności na części, w zależności od zakończenia danego etapu w procesie oddłużania.
  • Gwarancja skuteczności działania – osoby, które straciły na firmie oddłużającej pieniądze, nerwy i czas, skarżą się głównie na nieskuteczność działań takich oszustów, którzy wzięli pieniądze za wysłanie listów do wierzycieli i znikli. Doświadczony zespół specjalistów ma na swoim koncie wiele sukcesów i prawie zawsze jest w stanie pomóc klientowi. Czy to zawrzeć ugodę z wierzycielem lub windykatorem, nie dopuścić finalnie do egzekucji komorniczej majątku klienta czy też wskazać inne, najlepsze rozwiązanie w konsolidacji długu.

Odpowiadając na pytanie zawarte w temacie artykułu – kiedy i czy w ogóle korzystać z firmy oddłużającej, nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Najczęściej jest to wyjście opłacalne przy większym zadłużeniu, które już się na tyle skomplikowało (windykacja, komornik), że potrzebna będzie wiedza fachowców, żeby z niego wybrnąć. Zanim jednak udamy się do pierwszej, lepszej firmy oferującej nam wyjście z długów, rozeznajmy się wcześniej, co to za podmiot, aby uniknąć oszustwa, które tylko dodatkowo pogorszy naszą i tak trudną już sytuację finansową.

Przeczytaj również artykuł: Konsolidacja chwilówek – w banku czy pozabankowo?