Karta kredytowa czy pożyczka gotówkowa – co wybrać?

Realizacja swoich potrzeb nie zawsze musi opierać się na dostępności bieżących środków finansowych lub zgromadzonych oszczędności. Możliwości finansowania jest wiele, a jednymi z najpopularniejszych są pożyczki oraz karta kredytowa. Wiele osób zastanawia się jednak w jaki sposób z nich korzystać i czy warto? A jeśli tak, to które z nich będzie lepsze?

Pożyczka gotówkowa – szybkie pieniądze w kryzysowej sytuacji

Idea pożyczek online szybko obiegła świat i zdobyła na nim niemałe uznanie. Nic dziwnego – to najprostszy i najszybszy sposób na to, by uzyskać finansowanie. Za takimi pożyczkami przemawia głównie możliwość złożenia wniosku i podpisania umowy online. Niecodzienny sposób ubiegania się o pożyczkę pozwala z kolei na bardzo szybką decyzję i minimum formalności przy zachowaniu wszystkich standardów bezpieczeństwa.

Aktualnie rynek pożyczkowy jest bardzo rozrośnięty i zaspokaja już potrzeby większości społeczeństwa – jest więc dostępny dla bardzo wielu osób z każdej kategorii wiekowej, zawodowej i społecznej. Wybór jest więc ogromny, podobnie jak zakres kwot i okresów spłaty – można liczyć nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych i również kilkadziesiąt rat (nawet 48 w Super Grosz i 60 w Wonga). Ponadto takie pożyczki są na tyle popularne, że bez problemu można skorzystać z narzędzi pomagających podjąć decyzję: porównywarki pożyczkowej, artykułów tematycznych, forów, systemów oceniania. Przeciętny konsument nie powinien więc mieć problemów z tym, by do takich pożyczek dotrzeć i skorzystać z najlepszej dla siebie.

Dlaczego warto skorzystać z pożyczki?

Największe zalety pożyczek to:

  • możliwość wydania pieniędzy na dowolny cel;
  • szybkość uzyskania decyzji;
  • możliwość zaciągnięcia zobowiązania na oświadczenie;
  • relatywna łatwość uzyskania, nawet z niską zdolnością kredytową;
  • różne sposoby na odroczenie płatności bez ponoszenia konsekwencji – np. wakacje pożyczkowe, refinansowanie, przedłużenie okresu spłaty;
  • bardzo duża dostępność;
  • możliwość skorzystania z darmowej chwilówki, a nawet pożyczki ratalnej.

Niestety, trzeba liczyć się z tym, że regularne pożyczki online są dość drogie. Jest to z jednej strony rekompensata za mniejsze wymagania w porównaniu do bankowych kredytów gotówkowych, ale też i zabezpieczenie dla firm pożyczkowych na wypadek braku spłaty przez pożyczkobiorców. Szczególnie kłopotliwe mogą być koszty pozaodsetkowe, takie jak prowizja. Oprocentowanie pożyczek jest zwykle stałe i wynosi maksymalnie 10% w skali roku. W związku z tym niespłacenie pożyczki pociągnie za sobą bardzo duże konsekwencje, a pożyczkobiorca musi liczyć się z pewnym ryzykiem i wziąć pod uwagę, że:

  • spłata pożyczki może być długotrwała;
  • niekiedy ciężko dobrać odpowiednie parametry pożyczki, by można było ją spłacić bez problemów;
  • nie ma możliwości skorzystania z okresu bezodsetkowego.

Może jednak karta kredytowa?

Karta kredytowa jest niewątpliwie bardzo wygodnym zamiennikiem kredytów i pożyczek gotówkowych, tym bardziej że zawsze jest pod ręką. Właściwie, jeśli trzymać się ścisłej terminologii, też jest rodzajem kredytu konsumenckiego, choć służy przede wszystkim do transakcji bezgotówkowych (można również wypłacać nią pieniądze z bankomatu i przelewać z niej środki na konto, ale jest to dość kosztowne). W ten sposób, jeśli tylko uda się uzyskać ten typ finansowania, można użyć jej w każdej sytuacji, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Sposób jej użytkowania również nie jest skomplikowany – płaci się nią dokładnie tak, jak zwykłą kartą płatniczą do konta bankowego.

Czy karta kredytowa ma przewagę nad pożyczkami? Owszem, przynajmniej jedną – można z niej korzystać bez konieczności ponoszenia żadnych opłat. Mowa o tak zwanym okresie bezgotówkowym, który daje możliwość umorzenia odsetek, jeżeli zadłużenie karty zostanie spłacone w ciągu wyznaczonego terminu, zazwyczaj wynoszącego kilkadziesiąt dni. Nawet jeśli ten okres się przekroczy, oprocentowanie nie jest specjalnie wysokie i zwykle kształtuje się w granicach 10% w skali roku. Jeśli wykorzystany limit kredytowy na karcie jest duży, zwykle dopuszcza się możliwość spłaty tego zobowiązania w ratach.

Pożyczka na kartę przedpłaconą – połączenie idealne

Trzeba jednak pamiętać o tym, że warunki przyznania karty kredytowej są podobne jak w przypadku bankowego kredytu gotówkowego – problem z uzyskaniem karty mogą mieć więc osoby z niską zdolnością kredytową, czyli takie, które zwykle zwracają się do instytucji pozabankowych. Kolejną wadą karty jest również fakt, że choć oprocentowanie jest niskie i można skorzystać z okresu bezodsetkowego, to opłaty za korzystanie z niej nie należą do najniższych.

Jeżeli chce się korzystać z wszystkich dobrodziejstw, które daje karta kredytowa, ale nie może się jej uzyskać, można skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje pożyczka na kartę przedpłaconą, dostępna chociażby w ofercie Karta Trzynastka. Taką kartą można swobodnie płacić za wszystkie transakcje zakupowe, wypłacać gotówkę w bankomatach, a odsetki płacić tylko za taką kwotę, którą się wykorzysta. O tego rodzaju pożyczce i o tym, jak ją uzyskać, pisaliśmy już w artykule „Pożyczki na kartę przedpłaconą. Kiedy warto z nich skorzystać?”.