Jakie dokumenty są potrzebne by zaciągnąć pożyczkę internetową?

Pożyczka w 15 minut to hasło rozpoznawcze pozabankowych instytucji finansowych. Sam proces składania wniosku jest rzeczywiście bardzo szybki, intuicyjny i z reguły nie zajmuje więcej niż kilka minut, pod warunkiem, że przebiegnie bez zakłóceń. Jeżeli odpowiednio wcześniej zadba się o przygotowanie wszystkich możliwych dokumentów, proces pożyczkowy przebiegnie naprawdę błyskawicznie.

Wszystko zależy tak naprawdę od polityki firm, a te stosują różne metody. Wszystkie wymagania, które mają poszczególni pożyczkodawcy można sprawdzić w naszym rankingu najlepszych pożyczek internetowych. Przedstawiamy jednak najczęstsze dokumenty, które być może będzie trzeba przedstawić.

Dowód osobisty

Wszystkie pożyczki online mają jedną cechę wspólną – muszą być szybkie, co wymaga ograniczenia formalności do minimum. Przez to najczęstszą formą pożyczki są chwilówki na dowód. Najlepszą rzeczą jest to, że nie trzeba nigdzie tego dokumentu okazywać czy tez przesyłać skanów dowodu osobistego (jest to nawet niewskazane i bardzo niebezpieczne!), a jedynie spisać z niego numeru: serię dokumentu i swój numer PESEL. Większe firmy pożyczkowe, prowadzące także działalność edukacyjną w sferze finansów (np. Aasa) ostrzegają, by żądanie skanu dowodu traktować zawsze podejrzliwie, a w razie konieczności przesłania takiego dokumentu zamazać wrażliwe dane, który mogłyby posłużyć oszustowi do wzięcia pożyczki.

Zaświadczenie potwierdzające zatrudnienie

Stałym elementem analizy wniosku pożyczkowego jest weryfikacja zdolności kredytowej klienta i tego, czy będzie on w stanie spłacić pożyczkę na czas. Nie wszystkie firmy będą wymagały dokumentu potwierdzającego zatrudnienie, zazwyczaj wystarczy zwykła deklaracja osoby starającej się o pożyczkę, wskazanie miejsca zatrudnienia lub podanie numeru telefonu do pracodawcy. Te informacje będą sprawdzane i powinny wystarczyć, by pożyczkę otrzymać.

Nie należy jednak przyjmować tego za coś oczywistego, gdyż w razie wątpliwości ze strony firmy pożyczkowej może się ona z nami skontaktować i poprosić o wyszczególnione dokumenty. Lepiej już zawczasu mieć je przygotowane, najlepiej w formie zeskanowanych plików, by jak najszybciej przesłać je do pożyczkodawcy. Firmy pożyczkowe akceptują wszystkie formy zatrudnienia, więc można dostarczyć następujące dokumenty:

 • Umowa o pracę
 • Umowa zlecenie
 • Umowa o dzieło – z uwagi na charakter tego typu zatrudnienia, im więcej tego typu dokumentów z ostatniego okresu, tym lepiej. Potwierdza to regularność i stabilność pracy.
 • Samozatrudnienie – konieczne będzie przedstawienie potwierdzenia prowadzenia działalności gospodarczej oraz opcjonalnie miesięczna deklaracja dochodowa.

Emeryci i renciści nie są pomijani

Nie ma obaw o to, że otrzymując regularny dochód, jakim jest emerytura, nie otrzyma się pożyczki. To samo dotyczy także rencistów. Nie ma przy tym większego znaczenia to, czy jest to renta przyznana na czas nieokreślony, czy nie. Jedynym warunkiem jest, by okres, na który renta tymczasowa została przyznana, był dłuższy niż zakładany okres spłaty pożyczki. Dokumentem, który ewentualnie będzie musiał to potwierdzić będzie:

 • ostatni odcinek renty lub emerytury
 • decyzja o przyznaniu świadczenia ze wskazanym okresem jego trwania
 • wyciąg z konta z transakcją przychodzącą z organu wypłacającego świadczenie

Świadczenia socjalne

Podobnie jak w przypadku renty lub emerytury, akceptowane są również inne świadczenia socjalne, o ile są one przyznane przynajmniej na czas, na który miałaby być udzielona pożyczka i są one w odpowiedniej wysokości. Wysokość tejże kwoty przez firmy pożyczkowe określana jest rzadko, natomiast czasami można spotkać się z kwotą minimum 600 złotych. Sytuacją korzystną dla pożyczkobiorcy jest ta, w której oprócz świadczeń socjalnych posiada on także inne dochody. Świadczeniami socjalnymi, które będą akceptowane przez firmy pożyczkowe są:

 • zasiłek dla bezrobotnych – odpowiednie zaświadczenie powinien wydać miejscowy Urząd Pracy
 • zasiłek macierzyński  lub chorobowy – po taki dokument należy zwrócić się do lokalnego oddziału bądź delegatury ZUS
 • zasiłek z MOPS – do pobrania w odpowiednim oddziale ośrodka
 • zasiłek 500+
 • alimenty – może być przydatny wyciąg z konta potwierdzający tego typu przelewy lub zaświadczenie o pobieraniu alimentów z funduszu alimentacyjnego.

Sprawę rozwiąże wyciąg z konta?

Coraz chętniej firmy pożyczkowe zwracają się w stronę wyciągu z konta bankowego. Jest to najszybszy i najbardziej efektywny na sposób na potwierdzenie zdolności kredytowej. Dzięki temu, firma pożyczkowa będzie widzieć jaki rodzaj dochodu wpływa na konto, w jakich kwotach i z jaką częstotliwością. Co więcej, niektóre firmy pożyczkowe same pobierają wyciągi za pomocą specjalnych aplikacji, które służą także potwierdzeniu danych osobowych. W takich wyciągach będzie też widoczna spłata innych zobowiązań finansowych – rat, kredytów lub pożyczek w innych firmach.