Jak założyć konto i korzystać z usług BIK?

Wiedza o tym, w jaki sposób liczony jest scoring punktowy w rejestrze Biura Informacji Kredytowej i w jaki sposób umiejętnie go kształtować może przysłużyć się wyborowi odpowiedniego dla siebie produktu finansowego. Jeśli wybór ten padnie na pożyczkę online, pożyczkobiorca mający znajomość swojego statusu kredytowego może zawęzić swoje poszukiwania odpowiedniej firmy pożyczkowej i rodzaju pożyczki. Warto więc na bieżąco monitorować swoją sytuację i założyć konto w portalu BIK. Może się ono przysłużyć również w celu poprawy swojego bezpieczeństwa finansowego.

Założenie konta w BIK na dowód osobisty

Założenie konta w serwisie Biura Informacji Kredytowej nie będzie trudne. Jednym ze sposobów, jakie proponuje BIK, jest rejestracja z użyciem skanu dowodu osobistego, która według BIK ma maksymalnie zabezpieczyć przed nieuprawnionym dostępem do danych poufnych.

Procedura rejestracyjna w BIK zaczyna się na stronie nowekonto.bik.pl, gdzie znajduje się krótki i prosty formularz rejestracyjny wymagający podania następujących danych:

  • imienia i nazwiska,
  • adresu e-mail,
  • numeru telefonu,
  • numeru PESEL,
  • danych wybranego dokumentu tożsamości.

BIK dopuszcza możliwość użycia trzech rodzajów dokumentu tożsamości: dowodu osobistego, paszportu lub karty pobytu. Oznacza to, iż serwis dostępny jest również dla obcokrajowców, którzy na terytorium Polski przebywają legalnie i posiadają numer PESEL.

W następnym kroku konieczne będzie przesłanie skanu dokumentu tożsamości w formacie JPG, PNG lub PDF. Ważne, by skan przedstawiał zarówno awers, jak i rewers dokumentu. Zalecane jest także umieszczenie adnotacji „kopia dla BIK”, by dokument nie został wykorzystanym w żaden inny sposób.

Następny w kolejce jest przelew weryfikacyjny, znany już osobom korzystającym z pożyczek online. W tym celu należy przelać 1 złoty za pomocą szybkich przelewów Blue Media. Ważne jest, by podobnie jak w przypadku pożyczki online, użyć do tego konta osobistego. Może być ono współdzielone, ale w takim przypadku należy dopisać odpowiednią adnotację w tytule przelewu.

Potwierdzenie rejestracji odbywa się za pomocą linku aktywacyjnego przesłanego przez BIK na adres e-mail, a następnie uzupełnienie strony internetowej z odnośnika SMS-owym kodem autoryzacyjnym. Można po tym swobodnie korzystać z nowo utworzonego konta.

Założenie konta BIK z wykorzystaniem listu poleconego

Osoby, które wzbraniają się przed wysyłką skanu dokumentu tożsamości, mogą skorzystać z opcji potwierdzenia swojej tożsamości za pomocą listu poleconego. Pierwszy krok takiej procedury wygląda podobnie i zawiera się w wypełnieniu formularza rejestracyjnego swoimi danymi. Następnie, wymagane jest podanie swojego adresu, na który BIK wyśle list polecony z potwierdzeniem odbioru i zawierający kod aktywacyjny. Po weryfikacji danych, BIK prześle na adres e-mail link aktywacyjny, w którym trzeba będzie wpisać kod z listu, a następnie uzupełnić pole SMS-owym kodem weryfikacyjnym.

Do czego potrzebne jest konto w BIK?

Rejestr BIK zawiera wszystkie informacje dotyczące przeszłości finansowej osób fizycznych i firm. W jego skład wchodzi nie tylko liczba i rodzaj zaciąganych zobowiązań, ale także kultura płatnicza danego pożyczkobiorcy, czyli to, w jaki sposób spłaca on swoje zobowiązania finansowe. Jest więc swoistą wizytówką kredytową i pomaga w określeniu stopnia rzetelności osoby wnioskującej o pożyczkę lub kredyt. Dlatego firmy pożyczkowe lub banki chętnie z niego korzystają, by określić stopnień ryzyka związanego z udzieleniem pożyczki. Sami pożyczkobiorcy niestety niezbyt często zdają sobie sprawę z tego, jak wygląda ich sytuacja kredytowa i jakie mają w związku z tym szanse na uzyskanie finansowania.

Posiadanie konta w BIK pozwala na wgląd do swoich danych w rejestrze. Ważne jest to, że każdy może otrzymać darmowy raport w ramach tzw. informacji ustawowej raz na 6 miesięcy. Dzięki tej wiedzy, budowanie pozytywnej historii kredytowej przebiegnie sprawniej i być może pozwoli na zaciągnięcie większego zobowiązania w przyszłości. Systematyczna kontrola historii kredytowej w pozwoli także sprawdzić, kiedy i w jakiej instytucji zostały zaciągnięte zobowiązania finansowe na nazwisko posiadacza konta. To rozwiązanie dobre, ale nie najlepsze – w końcu pożyczkobiorca o wyłudzeniu pożyczki na jego dane dowie się dopiero po fakcie.

Możliwość śledzenia zapytań kredytowych do BIK oferuje usługa Alert BIK. Jest to ochrona w czasie rzeczywistym i dzięki niej, użytkownik konta BIK otrzyma stosowne zawiadomienie za każdym razem, gdy ktoś w jego imieniu będzie próbował uzyskać finansowanie w banku lub w instytucji pożyczkowej. Niestety, za tę usługę trzeba zapłacić 24 złote za rok. Jeśli kogoś interesuje darmowa ochrona przed kradzieżą tożsamości, może zapoznać się z opcją Bezpieczny PESEL (patrz: artykuł „Bezpieczny PESEL. Warto skorzystać z takiej usługi?”).

Co, jeśli historia kredytowa w BIK jest niekorzystna?

Zapewne wynika ona z nieregularnej i nieterminowej spłaty pożyczek. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc ich jak najszybsze spłacenie. Poza tym, by uzyskać dodatkowe punkty za aktywność kredytową, można pokusić się o drobne zakupy na raty lub zaciągnięcie małej, darmowej pożyczki i jej terminową spłatę.

Dojście do przyzwoitego poziomu wiarygodności kredytowej potrzebuje czasu. W razie nagłego wydatku, zawsze można skorzystać z tak zwanych pożyczek bez BIK. Firmy ich udzielające indywidualnie podchodzą do każdego wniosku, więc mogą przymknąć oko na niezbyt imponującą historię kredytową. Ratunku można szukać m.in. w NetCredit, ViaSMS, LendOn, Szybka Gotówka. Ponadto, firmy takie jak Kuki czy Vivus akceptują drobne zaległości w BIK, a są naprawdę rzetelne. Trzeba pamiętać jednak, że taka pożyczka to drugi kredyt – kredyt zaufania. Dlatego szczególny nacisk powinien być położony na spłatę pożyczki.