Jak działa przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny to metoda potwierdzenia tożsamości pożyczkobiorcy, która powszechnie wykorzystywana jest przez firmy pożyczkowe. Jest to zabezpieczenie, które chroni między innymi przed wyłudzeniem pożyczki na czyjeś dane. Z reguły jest to symboliczna opłata w wysokości 1 gr, 10 gr lub 1 zł. Przelew weryfikacyjny służy potwierdzeniu prawidłowości danych wpisanych we wniosku z danymi właściciela rachunku bankowego, z którego dokonano płatności.

Przelew weryfikacyjny – co to jest? Ile wynosi?

Jak już zostało wspomniane, przelew weryfikacyjny umożliwia weryfikację tożsamości osoby, która składa wniosek o pożyczkę online. Dzięki niemu firmy pożyczkowe są w stanie wychwycić nielegalne próby wyłudzenia zobowiązania na czyjeś dane. Fałszywi pożyczkobiorcy ze skradzionym lub znalezionym dowodem nie mogą więc zaciągnąć pożyczki na dane widniejące na dokumencie. Przelew weryfikacyjny został wprowadzony po to, aby potwierdzić zgodność informacji zawartych we wniosku z danymi z rachunku bankowego klienta.

Płatność za przelew weryfikacyjny nie jest zwracana pożyczkobiorcy. Gdy przelew wpłynie na konto firmy pożyczkowej, jej przedstawiciele są w stanie potwierdzić zgodność danych klienta starającego się o pożyczkę.

Warto jednak pamiętać, że przelew weryfikacyjny z reguły wynosi 1 gr, 10 gr lub 1 zł. Zbyt wysokie kwoty, nawet gdy pożyczkodawca zapewnia, że zwróci przelane pieniądze, powinny wzbudzić naszą czujność. Może wówczas okazać się, że mamy do czynienia z oszustem, a nie rzetelną firmą pożyczkową.

Czas wpływu przelewu weryfikacyjnego na konto instytucji pożyczkowej uzależniony jest m.in. od tego, w jakim banku pożyczkodawca i pożyczkobiorca posiadają swoje konta. Gdy jest to ten sam bank, przelew trafi na konto pożyczkodawcy w ciągu kilku minut. Podobnie, jak i przelew środków w przypadku otrzymania pozytywnej decyzji pożyczkowej (pożyczki w 15 minut).

Jak wykonać przelew weryfikacyjny?

Od poprawnego wykonania przelewu weryfikacyjnego zależy, czy pożyczkodawca będzie mógł zweryfikować dane klienta, a tym samym udzielić mu pożyczki. Kroki, które należy wykonać podczas dokonywania przelewu weryfikacyjnego:

 1. zalogowanie się na konto bankowości internetowej swojego banku,
 2. wypełnienie pól formularza przelewu – należy podać:
 • numer konta firmy pożyczkowej (najbezpieczniej jest go skopiować),
 • nazwę odbiorcy, czyli dane firmy pożyczkowej,
 • tytuł przelewu – każda firma pożyczkowa podaje schemat tytułu, należy go przestrzegać, aby mieć pewność, że pożyczkodawca szybko odnajdzie nasz przelew,
 • kwotę przelewu – najczęściej jest to 1 gr, 10 gr lub 1 zł – o tym także powinna poinformować firma pożyczkowa,
 1. zatwierdzenie oraz wykonanie przelewu weryfikacyjnego.

Przelew weryfikacyjny dla danej firmy pożyczkowej wykonywany jest jednokrotnie. Tej formalności muszą dopełnić nowi klienci pożyczkodawcy. Pożyczkobiorcy, którzy zdecydują się ponownie skorzystać z usług danego podmiotu, traktowani są jako stali klienci i mogą zaciągnąć pożyczkę bez konieczności wykonywania kolejnego przelewu weryfikacyjnego.

Jeżeli mamy jakiekolwiek obawy, czy firma pożyczkowa jest legalnie działającym podmiotem, możemy to sprawdzić przed wykonaniem przelewu weryfikacyjnego. Wykaz pożyczkodawców działających na polskim rynku można znaleźć m.in. w Rejestrze Firm Pożyczkowych. Warto także sprawdzić listę ostrzeżeń publikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Znajdują się na niej firmy, które z jakichś względów nie zasługują na miano uczciwych i rzetelnych.

Czy istnieją jakieś alternatywy dla przelewu weryfikacyjnego?

Niektóre firmy pożyczkowe wykorzystują specjalne, dedykowane aplikacje weryfikacyjne do potwierdzania tożsamości klientów. Jest to w szczególności udogodnienie dla osób, które z pewnych powodów nie mogą wykonać przelewu weryfikacyjnego (np. debet na koncie bankowym). Firmy pożyczkowe, które wykorzystują aplikacje do weryfikacji tożsamości, nie rezygnują jednak z tradycyjnych przelewów, pozostawiając potencjalnemu pożyczkobiorcy wolność wyboru. Podczas wypełniania wniosku pożyczkowego można wybrać, z której metody weryfikacji chce się skorzystać.

Wśród najczęściej spotykanych aplikacji weryfikacyjnych wymienia się:

 • Instantor,
 • KontoConnect,
 • Kontomatik,
 • GroszConnect.

Z aplikacji Instantor korzystają m.in. LendOn, Extra Portfel, Zaplo i MoneyMan.

Z aplikacji KontoConnect korzysta m.in. Monedo Now.

Z aplikacji Kontomatik korzystają m.in. Wonga, Halopożyczka, Ale gotówka, Chwilówkomat i Miloan.

Z aplikacji GroszConnect korzysta m.in. SuperGrosz.

Co wybrać: pożyczkę z przelewem weryfikacyjnym czy aplikacją?

Firmy pożyczkowe, które oferują możliwość skorzystania z aplikacji weryfikacyjnej, pozostawiają klientowi również możliwość wykonania tradycyjnego przelewu. Które z tych rozwiązań jest lepsze?

Obie metody umożliwiają szybką weryfikację pożyczkobiorcy. Z reguły jednak to aplikacja pozwala na szybsze zweryfikowanie danych klienta. W przypadku przelewu jest to uzależnione od czasu, w jakim płatność zostanie zaksięgowana na koncie firmy pożyczkowej. Wypełnianie pól formularza przelewu rodzi także ryzyko popełnienia błędów, np. wpisanie nieprawidłowego numeru rachunku czy też niewłaściwego tytułu. Z pozoru niewielka pomyłka może opóźnić cały proces lub sprawić, że wniosek zostanie odrzucony.

Coraz więcej klientów firm pożyczkowych stawia na wygodę, wybierając aplikacje weryfikacyjne. Wbrew powszechnym obawom jest to sposób bezpieczny. Jeżeli jednak obawiamy się, że ktoś może wykorzystać nasz login i hasło do bankowości internetowej, wystarczy po przejściu procesu weryfikacji zmienić hasło.