Forum pożyczkowe – jak mądrze korzystać z opinii innych?

Fora internetowe, na wzór starożytnego Forum Romanum, stały się idealnym miejscem do wymiany swoich poglądów, opinii i doświadczeń, z tą różnicą, że ma niewiarygodnie większy zasięg i zapewnia dostęp do szerszej wiedzy – często eksperckiej. Nic więc dziwnego, że uciekamy się do niego, gdy poszukujemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania i konsultacji przed podjęciem ważnej dla nas decyzji. Wraz z rozpowszechnieniem się i wzrostem popularności pożyczek online, do głosu doszły również fora skupione wyłącznie na tematyce pożyczkowej i stały się często uczęszczanym przez przyszłych i aktualnych pożyczkobiorców miejscem. Czy jednak jest konkretny cel korzystania z nich?

Forum pożyczkowe skarbnicą wiedzy?

Na forum można spotkać różnych ludzi – tych, którzy szukają odpowiedniej dla siebie pożyczki, oraz tych, których można nazwać pożyczkowymi weteranami. Każde ta grupa może wnieść niezwykle ważny wkład do wiedzy i przekazać potencjalnie przydatne później informacje.

W jaki sposób przydatni mogą być nowicjusze? Ich wartość leży przede wszystkim w świeżości i otwartości spojrzenia na pożyczki, a nawet… niewiedzy. To właśnie z jej powodu nie krępują się oni zadawać często niecodziennych pytań odsłaniających pewne aspekty pożyczkowe, o których zwykle nie myśli się przed zaciągnięciem pożyczki.

Osoby doświadczone natomiast podzielą się wiedzą czysto praktyczną, której próżno szukać na stronach internetowych pożyczkobiorców. Podpowiedzą, gdzie rzeczywiście szukać pożyczek bez BIK czy pożyczek dla zadłużonych i dla zobrazowania podzielą się również kwotą swojego zadłużenia (Internet wspomaga szczerość!) czy wysokością zarobków, przez co inni użytkownicy forum będą mogli porównać do nich swoją sytuację oraz ocenić swoje szanse.

Poza tym mogą podpowiedzieć również, jak wygląda realna obsługa pożyczki. Ważne dla pożyczkobiorcy są również te kwestie, które często są pomijane. Przyszli pożyczkobiorcy mogą się zainteresować:

  • jak rzeczywiście wygląda wniosek pożyczkowy – o tym, jakie dokładnie pytania pojawiają się w takim wniosku, zwykle nie można przekonać się przed tym, zanim zaczniemy go wypełniać;
  • jak długo w praktyce zajmuje otrzymanie przelewu;
  • czy zdarzają się (i jak często) opóźnienie w wysyłce pieniędzy;
  • jak pomocni są pracownicy Biura Obsługi Klienta.

Pozostaje jeszcze kwestia windykacji. Wszyscy zdają sobie sprawę z negatywnych konsekwencji braku spłaty, a firmy pożyczkowe bardzo często informują o tym, jakie podejmą kroki, gdy klient nie będzie spłacał pożyczki. Są jednak pewne szczegóły, których zwykle nie podaje się do publicznej wiadomości. Będzie to przede wszystkim dotyczyło spraw takich jak: kiedy w danej firmie wysyłany jest pierwszy monit, kiedy zwykle sprawa przechodzi do windykacji terenowej i czy taka rzeczywiście istnieje, ile czasu musi minąć, zanim sprawa trafi do sądu, z jaką firmą windykacyjną współpracuje dana instytucja pożyczkowa.

W Internecie każdy może być ekspertem

Mówi się, że nie wszystko złoto, co się świeci. To prawda również w przypadku forów pożyczkowych. Użytkownicy narażeni są także na opinie mylące, krzywdzące lub podyktowane emocjami. Szczególną uwagę należy zwrócić na dwie grupy forumowiczów: osoby posiadające długi oraz osoby beztrosko zaciągające pożyczki.

Pierwsza grupa zwykle będzie narzekać na daną firmę, odradzać skorzystania z jej usług, a nawet podawać w wątpliwość legalność i praworządność jej działania. Zwykle dzieje się tak z powodu niespłaconej pożyczki w danej firmie i koniecznością zmierzenia się z kosztami windykacji oraz egzekucji długów. Bez znaczenia jest to, że często doszło do tego z winy pożyczkobiorcy, jego niefrasobliwości i łatwości zaciągania pożyczek. Można taką postawę zrozumieć, ale większości z nich nie należy traktować poważnie.

Druga, potencjalnie jeszcze bardziej niebezpieczna, grupa forumowiczów to ludzie nierozsądni, tacy, którzy nie zawsze kontrolują liczbę i wysokość zaciąganych pożyczek. Na pytania „ile muszę zarabiać, by otrzymać pożyczkę?” lub „mam długi, czy otrzymam pożyczkę?” przytaczają mnóstwo przykładów uzyskania finansowania pomimo skrajnie tragicznej sytuacji finansowej. Może to skłaniać innych pożyczkobiorców do tego samego, czyli do bezmyślnego zadłużania się.

Forum czy porównywarka?

W odróżnieniu od forum porównywarka pożyczkowa jest narzędziem opartym na rzetelnej, eksperckiej analizie. Tworzą ją profesjonaliści, którzy dogłębnie przeszukują rynek pożyczkowy, dokładnie weryfikują rzetelność znajdujących się w niej firm i ofert oraz na podstawie różnych czynników potrafią wskazać te najlepsze – zarówno w sensie ogólnym, jak i dostosowanym do konkretnej sytuacji. Dodatkowo zawierają wszystkie najważniejsze parametry pożyczki, warunki jej udzielenia, koszty całkowite, dodatkowe udogodnienia czy ewentualne konsekwencje braku spłaty. Przy porównywarce pożyczkowej często funkcjonuje również aktualny ranking pożyczek, a także porady dotyczące pożyczania i tematyki finansowej. W kilku słowach – są wszechstronne i przedstawiają najbardziej holistyczne podejście do tematu.

Najważniejszy jest własny rozsądek

Forum jest przydatnym narzędziem, ale jak ze wszystkim – wymaga również własnego spojrzenia na sprawę i rzetelnego ocenienia swojej sytuacji finansowej. Zarówno firmy pożyczkowe, jak i serwisy tematyczne ciągle nawołują do tego, by zachować rozsądek – chwilówki są bardzo przydatne i warto z nich korzystać, ale nie w każdej sytuacji. Podobnie jest z forum pożyczkowym i warto się do tej zasady stosować.