Czy przelewy realizowane przez Blue Media są bezpieczne?

Na polskim rynku ekspresowe przelewy weszły do powszechnego użytku dopiero kilka lat temu. Choć można powiedzieć, że zdobyły należną im popularność, mogą budzić obawy o bezpieczeństwo wykonywania przelewów przez tego typu platformy – w końcu należy udostępnić swoje dane bankowe, takie jak numer karty lub też podczas wykonywania takiego przelewu zalogować się na swoje konto bankowe. Czy płatności przez Blue Media należy się obawiać?

Czym są Blue Media i do czego służą?

Blue Media to firma, która za pomocą specjalnej platformy online dostarcza Internautom usługi bardzo szybkich przelewów. Dzięki temu, płatności dokonywane za pomocą tej platformy mogą zostać zrealizowane niemalże natychmiastowo. Użytkownik Blue Media ma więc pewność, że wysłany przelew dotrze do jego odbiorcy bardzo szybko, z pominięciem godzin sesji bankowych.

Najczęściej właśnie w taki sposób opłaca się rachunki – Blue Media posiada umowy z różnymi dostawcami mediów, m.in. siecią telefonii komórkowej Play. Płacący za pomocą tej platformy mogą użyć karty płatniczej, jak i „zwykłego” przelewu. W przypadku użycia karty, użytkownik musi podać jej numer, dane jej posiadacza, a także numer zabezpieczający CVV – wygląda to podobnie jak w przypadku robienia zakupów przez Internet. Dodatkowo, przez Blue Media można ustawić nawet zlecenie stałe i cykliczną płatność kartą. Jeśli zdecyduje się zapłacić tradycyjnym przelewem – w trakcie płatności Blue Media przekieruje go na stronę internetową właściwego banku i stamtąd musi dokonać on przelewu.

Do czego w pożyczkach potrzebne są ekspresowe przelewy?

Najczęściej, ekspresowe przelewy Blue Media realizowane są przez firmy pożyczkowe, które w ten właśnie sposób wypłacają klientowi pieniądze, tak aby dotarły one do niego nie później niż w ciągu kilkunastu minut (w końcu osławione już hasło „pożyczka w 15 minut” zobowiązuje).

Poza tym, coraz częściej wykorzystuje się je do przeprowadzenia weryfikacji tożsamości klienta, jako alternatywę dla zwykłego przelewu weryfikacyjnego oraz Szybkiej Weryfikacji dokonywanej przez aplikacje (np. Instantor lub KontoConnect). Ten pierwszy sposób ma niewątpliwą wadę, a jest nią dość długi czas oczekiwania na zaksięgowanie tego przelewu. Poleganie na godzinach sesji bankowych może być sporą uciążliwością dla klienta, który chciałby przejść przez procedurę jak najszybciej, a nie czekać nawet do następnego dnia. Z kolei aplikacje weryfikujące budzą wątpliwości wśród tych, którzy nie chcą podawać danych do logowania do bankowości elektronicznej – nie są to obawy słuszne, ale nie sposób takiej obawy oceniać negatywnie. Blue Media będzie więc doskonałą alternatywą dla obu sposobów weryfikacji, a jednocześnie zachowa ich najważniejsze cechy. Trzeba jednak pamiętać, że jest to usługa płatna i kosztuje złotówkę.

Jakie firmy korzystają z płatności Blue Media?

Weryfikacje przez Blue Media nie są jeszcze dostępne we wszystkich firmach pożyczkowych. Jeżeli więc chcemy skorzystać z takiej opcji, warto jeszcze przed złożeniem wniosku pożyczkowego sprawdzić, jakie są metody weryfikacji w konkretnej firmie.

Firmy, które oferują błyskawiczną weryfikację przez Blue Media to:

  • Miloan
  • Ekassa
  • TakTo Finanse
  • SuperGrosz (ta firma dopuszcza także możliwość wykonania weryfikacji poprzez aplikację)

Czy Blue Media są bezpieczne?

O ile wątpliwości pożyczkobiorców nie budzi wypłacenie im pieniędzy właśnie tą metodą, o tyle niektórzy mogą mieć obawy przez dokonaniem weryfikacji swojej tożsamości. Głównym zarzutem padającym pod adresem Blue Media jest obawa przed tym, że w czasie przekierowania do strony bankowej, login i hasło do bankowości elektronicznej może wpaść w niepowołane ręce. Czy słusznie?

Podobnie, jak w przypadku Szybkiej Weryfikacji, przelewy Blue Media są całkowicie bezpieczne. Najważniejszym argumentem przemawiającym za tą tezą jest to, iż platforma to funkcjonuje na podstawie zgody Narodowego Banku Polskiego i właściwie od początku swego działania współpracuje z bankami istniejącymi na terenie Polski. Stosowane rozwiązania techniczne są więc dokładnie takie same, jak w przypadku bankowości elektronicznej. Jako instytucja, Blue Media podlegają także pod kontrolę Komisji Nadzoru Finansowego. Dzięki uregulowaniom prawnym, działają jako izba rozliczeniowa i agenta rozrachunkowego. Przelew przez Blue Media jest więc tak samo bezpieczny, jak przelew realizowany bezpośrednio ze swojego konta bankowego. Rocznie Blue Media przetwarza ponad 100 mln transakcji i do tej pory nie napotkało na żadne problemy natury technicznej. Można więc uznać, że jeśli ufamy bankowości elektronicznej – powinniśmy zaufać także Blue Media, bo te dwa sektory ściśle ze sobą współpracują.