Coraz więcej młodych osób na rynku pożyczek

Młodzi Polacy coraz odważniej pożyczają pieniądze. Według BIK w ciągu roku przybyło aż 33 tysiące nowych kredytobiorców w wieku 18-24 lat, co stanowi obecnie liczbę około 630 tysięcy osób z pożyczką czy kredytem na koncie. Na szczęście większość ich zobowiązań jest spłacana w terminie i stanowi zaledwie 1% wśród zadłużeń Polaków. Na co i po co pożyczają młodzi milenialsi? I czy wywiązują się ze spłaty swoich zobowiązań w terminie? Które pożyczki są dla nich najlepsze?

Zmiany na rynku finansowym

Jeszcze do niedawna zdecydowaną większość kredytobiorców stanowiły osoby w średnim wieku i starsze, dzisiaj sytuacja ulega nieco zmianie i coraz to młodsze pokolenia zaczynają już pożyczać pieniądze.

 

W wieku 18-24 lat jest obecnie około 3 mln osób, z czego około 630 tysięcy stanowią kredytobiorcy. W porównaniu z ogółem społeczeństwa, w którym wg GUS z 31,5 mln Polaków, 15,3 mln posiada na swoim kącie jakiś kredyt bądź pożyczkę, młodzi stanowią zatem ok. 4% wśród kredytobiorców.

 

Mimo że tendencja jest wzrostowa i z roku na rok liczba młodych pożyczko i kredytobiorców rośnie (z 597,2 tys. do 630,54 tys. osób) to nadal w dość powolnym stopniu. Spowodowane jest to między innymi tym, że większość, bo 1/3 młodych ludzi (w tym studentów) nadal pomieszkuje z rodzicami i zwleka z zamiarem założenia własnej rodziny, więc ich koszta utrzymania dzięki temu, też są niewielkie. Jednak do 2025 roku sytuacja ma się diametralnie zmienić, bo dzisiejsze pokolenie Y (lata 80-te i 90-te XX wieku) ma wtedy stanowić aż 75% potencjału na rynku pracy.

Po jakie kredyty najczęściej sięgają młodzi Polacy?

Osoby w wieku 18-24 lat, które w większości nadal się edukują i dopiero co zaczynają przygodę z pierwszą pracą, ma na swoim koncie łącznie 1,1 mln kredytów na sumę 7,3 mld złotych.

 

Najczęściej branymi kredytami są te konsumpcyjne i gotówkowe, w tym również pożyczki, co stanowi ok. 68% wszystkich zobowiązań na 4,7 mld złotych. Kolejne to linie debetowe na kartach kredytowych – 18% na łączną kwotę 221,4 tys. złotych do spłacenia oraz karty kredytowe – 12% na kwotę 225,3 tys. złotych.

 

Jeśli natomiast chodzi o chęć usamodzielnienia się i pierwsze mieszkanie, to tylko 1% z ogólnej puli kredytów zaciąganych przez milenialsów, stanowią kredyty hipoteczne na łączną sumę 2,2 mld złotych.

A jak ze spłatą zobowiązań przez młode pokolenie?

„Biuro Informacji Kredytowej posiada informacje o wszystkich kredytobiorcach w Polsce, ma też pełne dane o tym jak osoby te radzą sobie z obsługą kredytów. Baza BIK pozwala realistycznie pokazać obiektywny obraz rzeczywistości finansowej młodych ludzi. Odsetek opóźnianych o 90 dni kredytów konsumpcyjnych młodych ludzi spadł w minionym roku z 12,5 do 12 proc. i choć osoby te dopiero zaczynają zbierać doświadczenie w świecie finansów, mają o 1 pkt. proc. więcej opóźnianych kredytów konsumpcyjnych niż reszta spłacających” – mówi Sławomir Grzelczak, wiceprezes BIK i prezes BIG InfoMonitor.

 

Zadłużenie młodych Polaków utrzymuje się na poziomie około 5% z przeterminowanymi płatnościami na niewielkie kwoty od 200 zł do maksymalnie 4000 zł, w porównaniu z przeciętnym długiem dorosłego Polaka, który utrzymuje się na poziomie ok. 5600 złotych i dotyczy 8,5% społeczeństwa.

 

Niespłacane w terminie długi można podzielić na pozakredytowe, z którymi ma problem ok. 116 tys. osób z młodego pokolenia, na średnią kwotę ok. 3,5 tys. złotych oraz kredytowe, które dotyczą ok. 76 tys. osób na średnią kwotę ok. 6,2 tys. złotych.

 

Co ciekawe największy problem długu dotyczy przeterminowanych opłat za usługi telekomunikacyjne, gdzie ponad 35 tys. osób zalega z rachunkami na łączną kwotę 94,9 mln złotych, co stanowi średnio na osobę prawie 2700 złotych zadłużenia.

 

Drugie miejsce stanowią długi będące wynikiem działania sądu, a dotyczą one ok. 16 tysięcy osób, z czego ponad 2,5 tysiąca to osoby niewywiązujące się z alimentów, zalegając średnio na kwotę ok. 10,4 tys. złotych.
Pozostałe zadłużenia dotyczą zakupów (dług na 14,5 mln złotych) oraz mandatów za jazdę bez biletu środkiem komunikacji publicznej (aż 9 tysięcy osób zalega na kwotę ok. 11 mln złotych).

 

Z powyższego wyraźnie widać, że młodzi Polacy zdecydowanie większą uwagę przywiązują do spłaty kredytów bankowych, jak np. hipotecznego na mieszkanie niż mniejszych kwot dotyczących bieżących rachunków czy nabytych gdzieś po drodze mandatów.

Pożyczki dla osób młodych – najlepsze oferty

Jedno jest pewne, młode pokolenie, zwane „igrekami” czy milenialsami, to w przeważającej większości osoby, które dopiero co rozpoczynają przygodę z dorosłym, samodzielnym życiem oraz poważnymi decyzjami, dotyczącymi finansów.

 

Osoby w wieku 18-24 lat to przeważnie studenci, którzy mieszkają nadal z rodzicami i rozpoczynający swoją pierwszą pracę. Dlatego nadal tak mała część z nich ma zaciągnięte w bankach kredyty gotówkowe na większe kwoty kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych, które można byłoby przeznaczyć na zakup mieszkania czy samochodu. Głównym powodem takiej sytuacji jest brak zdolności kredytowej, wynikający z braku stałego dochodu i zatrudnienia.

 

Co zatem robić w sytuacjach nagłego lub planowanego wydatku, nie posiadając jeszcze oszczędności, a potrzebując gotówki np. na wakacyjny wyjazd czy kurs prawo jazdy? Z pomocą młodym osobom przychodzą pozabankowe firmy pożyczkowe oferujące pierwszą chwilówkę za darmo, bez szczegółowej weryfikacji zdolności finansowej. Do takich firm należą m.in. Vivus, Filarum, Extra Portfel, Ale Gotówka, Via SMS. Pełna lista pożyczek za 0 złotych na dowód dostępna jest tutaj >>

 

*Informacje przedstawione w publikacji pochodzą z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej, dane z końca 2017 roku.