Chwilówki stacjonarne – jak nie dać się naciągnąć?

Pożyczki online są dzisiaj jednym z najpopularniejszych produktów finansowych. Ich prostota i łatwość zaciągnięcia niewymagająca praktycznie żadnego wysiłku, zdobyła powszechne uznanie klientów. Są jednak grupy społeczne, które choć zastanawiają się nad zaciągnięciem pożyczki, nie chcą lub nie mogą zrobić tego przez Internet. Są to przede wszystkim osoby starsze, często nie posiadające dostępu do usług internetowych lub nie umiejące się posługiwać komputerem. Niektórzy preferują także kontakt osobisty i wierzą w fachowość pośredników, którzy pomogą w wyborze najlepszej oferty. Czy rzeczywiście tak będzie? I na co należy uważać?

Pośrednik to nie zawsze fachowiec

Gdy kierujemy się do pośrednictwa kredytowego lub pożyczkowego, ufamy w to, że po drugiej stronie lady znajdzie się osoba kompetentna, posiadająca rozległą wiedzę dotyczącą wszystkich zagadnień związanych z pożyczaniem. Można mniemać, że broker przedstawi nam ofertę najlepszą, a przy okazji wytłumaczy dokładnie umowę pożyczkową i nie narazi nas na niepotrzebne koszty. Tymczasem, często bywa tak, że osoby pracujące w pośrednictwie nie są ani wykształcone kierunkowo, ani też zbytnio związane z branżą. Jak więc rozróżnić fachowca od osoby nie całkiem wykwalifikowanej?

Cechą, która może wskazać na profesjonalizm jest to, że placówka stacjonarna może zaoferować swojemu klientowi bardzo szeroką ofertę pożyczkową, wśród której możemy znaleźć liderów branży, będących jednocześnie najbardziej rzetelnymi firmami pozabankowymi. Jeżeli więc dostaniemy do wyboru kilka ofert, a wśród nich znajdą się takie jak Vivus, LendOn, czy Wonga, możemy się domyślać, że broker jest pracownikiem nie tylko umiejętnym, ale też reprezentuje zaufaną firmę pośredniczącą. Z czego to wynika? Pośrednik nie może dowolnie przedstawiać klientom ofert wybranych firm i zawierać w ich imieniu umów pożyczkowych. Aby to mogło nastąpić, potrzebna jest wcześniejsza umowa z konkretną firmą. Oczywistym jest, że pośrednik niefachowy lub budzący jakiekolwiek wyjaśnienia nie ma szans na współpracę z dużą firmą, która kolaboracji z nierzetelnym kontrahentem będzie unikała. Profesjonalny pośrednik będzie również w stanie zapewnić swoim klientom korzystne warunki wynikające bądź to z kontaktu z tanim pożyczkodawcą, bądź z wynegocjowaniem lepszych warunków współpracy.

Niezależność pośrednika? Nie zawsze to oczywistość

Kolejną ważną kwestią jest wzięcie pod uwagę tego, że pośrednik zarabia na sprzedaży produktów, a więc będzie mu zależało na tym, by sprzedać jak najwięcej tych najbardziej korzystnych dla siebie, nie zaś dla klienta. W zależności od tego jak będą wyglądały umowy współpracy, może on proponować klientom pożyczki jednej firmy. Owszem, może zdarzyć się tak, że broker zaproponuje kilka ofert różnych marek, ale w praktyce wszystkie mogą należeć do tego samego właściciela i jedynie występować pod różnymi nazwami. Nie w każdym przypadku będzie to opłacalne dla klienta, który w ten sposób może narazić się na zdecydowanie wyższe kwoty prowizji. Na szczęście, coraz częściej słyszy się głosy, żeby jak najszybciej tę kwestię uregulować. Przeciw takiemu postępowaniu protestują nie tylko organizacje konsumenckie, ale również i firmy pożyczkowe, które nie chcą być kojarzone z tego typu praktykami.

Płacimy podwójnie

Za komfort zaciągnięcia pożyczki „twarzą w twarz” niestety trzeba płacić dodatkowo. Koszty odmienne od tych proponowanych przez pożyczki online będą wynikać z dwóch powodów. Po pierwsze, pośrednictwo podpisuje umowę z firmą pożyczkową nie na warunkach standardowych, a na takich ustalą między sobą w trakcie negocjacji. Tak więc oferta jednej firmy będzie inna w internecie, a inna stacjonarnie. Po drugie, celem działalności pośrednictwa jest zarobek, więc trzeba się także liczyć z tym, że poniesie się dodatkowe koszty prowizji dla brokera. Trzeba też pamiętać o tym, że nie zawsze jest ona ujawniana. Po zestawieniu dostępnych pożyczek za pomocą porównywarki pożyczkowej, może okazać się, że oferty online są znacznie bardziej korzystne.

Pożyczki online dostępne także stacjonarnie

Pragnąc zapoznać się z ofertą pożyczkową stacjonarnie, nie zawsze trzeba korzystać z usług pośrednika. Niektóre z firm pożyczkowych posiadają własne oddziały – tak np. działa marka KredytOK lub najbardziej znany (a przez to także zaufany) Provident. Takie firmy posiadają swoje strony internetowe, a także jest możliwość sprawdzenia rzetelności i uczciwości ich działalności poprzez sprawdzenie rejestru KRS czy wpisu do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

Pożyczki z obsługą domową alternatywą dla pożyczek przez pośrednika

Oczywiście, nie brakuje naprawdę uczciwych pośredników, a nawet można powiedzieć, że takich jest na polskim rynku większość. Przeciętnemu klientowi, zanim nie nabierze wprawy, może być jednak trudno odróżnić jedne od drugich lub jego dostęp do nich może być ograniczony np. ze względu na miejsce zamieszkania. Można jednak skorzystać z pożyczek quasi-stacjonarnych, czyli takich z obsługą domową. Na polskim rynku największym poważaniem cieszy się obecnie firma Provident, która oferuje całościową obsługę w domu klienta: podpisanie umowy, wypłatę pieniędzy i spłatę pożyczki. Taka forma będzie jeszcze bardziej komfortowa dla klienta – nie tylko osobiście wyjaśni wszystkie swoje wątpliwości, ale również „na swoim terenie” poczuje się pewniej.