Bezpieczny PESEL. Warto skorzystać z takiej usługi?

Nieformalna reguła mówiąca, że jeśli coś jest popularne, to szybko znajdą się osoby, które będą chciały to wykorzystać w złowrogim celu, jest wciąż aktualna. Szczególnie w erze Internetu, która daje nieuczciwym jednostkom dużą przestrzeń do nadużyć. Nic więc dziwnego, że oszuści skupiają się również na pożyczkach online, a wiele osób obawia się, że ktoś może wziąć pożyczkę na ich nazwisko bez ich zgody. W artykule „Pożyczka internetowa – jak uniknąć oszustw?” omówiliśmy proceder oszustw oraz jak się przed nimi ustrzec. Dzisiaj dodamy jeszcze jedną metodę zabezpieczenia, jaką jest Bezpieczny PESEL.

Czym jest usługa Bezpieczny PESEL?

Usługa ta powstała dzięki inicjatywie Związku Firm Pożyczkowych i CRIF – firmy zajmującej się tworzeniem rozwiązań informatycznych do analizy ryzyka kredytowego. Celem tej inicjatywy jest ochrona konsumentów przed oszustwami finansowymi związanymi z kradzieżą tożsamości. Jej zadaniem jest uniemożliwienie osobom, które mogą posłużyć się skradzionym dowodem osobistym, skorzystania z usług finansowych, w tym zaciągnięcia pożyczki.

Bezpieczny PESEL działa na zasadzie blokady danych. Osoba, która zgłosiła się do tej bazy, oświadcza, że nie zamierza ani nie planuje wziąć pożyczki, i jeśli jej numer PESEL pojawi się w wniosku pożyczkowym, prawdopodobnie jest to próba oszustwa. Można również zgłosić utratę dowodu osobistego z powodu zgubienia lub kradzieży. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję: „Zastrzeżenie – prewencja” lub „Zastrzeżenie – utrata”.

Prawie wszystkie firmy pożyczkowe, a zwłaszcza te największe i najbardziej zaufane, takie jak Vivus, Wonga i Provident, korzystają z tej bazy. Jeśli dane wnioskodawcy zostaną znalezione w bazie CRIF podczas procesu weryfikacji, odmówią udzielenia pożyczki.

Dla kogo jest przeznaczony Bezpieczny PESEL?

Jest to usługa egalitarna, dostępna dla wszystkich, a jej skorzystanie nie wymaga żadnych opłat. Aby zabezpieczyć swoje dane, wystarczy zarejestrować się na stronie bezpiecznypesel.pl. Zastrzeżenie numeru PESEL odbywa się w trzech krokach:

  • Wypełnienie wniosku zawierającego wszystkie dane osobowe widniejące na dowodzie osobistym oraz adres e-mail.
  • Wysłanie skanu dowodu osobistego.
  • Przeprowadzenie weryfikacji telefonicznej przez pracownika CRIF.

Inne możliwości zabezpieczenia tożsamości

Szybki rozwój rynku pożyczek wymusił stworzenie różnych rozwiązań gwarantujących bezpieczeństwo nie tylko dla aktywnych pożyczkobiorców, ale również dla innych konsumentów. Istnieje więc możliwość skorzystania z alternatywnych rozwiązań. Działają one na podobnej zasadzie co Bezpieczny PESEL. Przykładami są Alert BIK i Alert KRD. Za każdym razem, gdy zostanie złożone zapytanie w naszym imieniu do Biura Informacji Kredytowej lub Krajowego Rejestru Długów, zostaniemy o tym poinformowani. Usługa Biura Informacji Kredytowej jest jednak płatna. Niemniej jednak jej niezaprzeczalną zaletą jest to, że nie wpływa na proces udzielania pożyczki i nie umożliwia wnioskowania i uzyskiwania pozytywnej decyzji.

Czy warto skorzystać z Bezpiecznego PESEL?

Z jednej strony, usługa ta chroni nas przed wyłudzeniem pożyczki na nasze dane, co prowadziłoby do nieprzyjemnych konsekwencji finansowych. Chroni również przed stresem, związanym z koniecznością dochodzenia sprawy przez policję i sądy. Z drugiej strony, uniemożliwia to zaciągnięcie pożyczki online i skorzystanie z niej w przypadku nagłych wydatków. Warto jednak rozważyć korzystanie z tego udogodnienia, tym bardziej że zarejestrowanie się w bazie nie oznacza trwałego związania się z usługą, a w każdej chwili można z niej zrezygnować. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku proces zaciągania pożyczki potrwa dłużej niż zwykle. Osoba korzystająca z tej usługi nie tylko będzie musiała wycofać dyspozycję, ale również ponownie potwierdzić swoją tożsamość.

Sprawdź inne poradniki:

Podobne wpisy