Bezpieczny PESEL. Warto skorzystać z takiej usługi?

Niepisana zasada mówiąca o tym, że jeśli coś jest popularne, to dość szybko znajdą się osoby, które będą chciały to wykorzystać w niecny sposób, jest aktualna. Zwłaszcza w dobie Internetu, który osobom nieuczciwym daje spore pole do nadużyć. Nic więc dziwnego, że działalność oszustów dotyczy również pożyczek online, a wiele osób ma obawy przed tym, że taka pożyczka może zostać zaciągnięta na ich nazwisko przez osobę do tego nieuprawnioną. O tym, na czym polega taki proceder i jak ustrzec się przed oszustami, pisaliśmy w artykule „Pożyczka internetowa – jak uniknąć oszustw?”. Dziś do środków bezpieczeństwa dodamy jeszcze jedną metodę, jaką jest Bezpieczny PESEL.

Czym jest usługa Bezpieczny PESEL?

Usługa ta powstała w wyniku wspólnej inicjatywy Związku z Firm Pożyczkowych oraz CRIF – firmą tworzącą informatyczne rozwiązania analizy ryzyka kredytowego. Ideą przyświecającą tej inicjatywie była ochrona konsumentów przed oszustwami finansowymi polegającymi na kradzieży tożsamości. Jej celem jest więc uniemożliwienie skorzystania z usług finansowych osobom, które w celu zaciągnięcia pożyczki mogą posługiwać się skradzionym dowodem osobistym.

Bezpieczny PESEL działa na zasadzie blokady danych. Osoba, która dokonała odpowiedniego wpisu w tej bazie, oświadcza, iż nie chce i nie planuje zaciągać pożyczki i jeżeli kiedykolwiek jej osobisty numer PESEL pojawi się we wniosku pożyczkowym, najprawdopodobniej jest to oszustwo. Do takiej bazy można zgłosić również fakt utracenia dowodu w wyniku jego zagubienia lub kradzieży. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję: „Zastrzeżenie – prewencja” lub „Zastrzeżenie – utrata”.

Z tej bazy korzystają prawie wszystkie firmy pożyczkowe, a w szczególności te największe i najbardziej zaufane firmy (np. Vivus, Wonga i Provident). Jeśli w procesie weryfikacji znajdą dane wnioskodawcy w bazie CRIF, odmówią udzielenia pożyczki.

Do kogo skierowany jest Bezpieczny PESEL?

Jest to usługa egalitarna i dostępna dla wszystkich, a przy tym skorzystanie z niej nie wymaga wnoszenia żadnych opłat. Jeśli chce zastrzec się swoje dane, wystarczy zarejestrować się na stronie bezpiecznypesel.pl. Zastrzeżenie numeru PESEL przebiega w trzech krokach:

  • wypełnienie wniosku zawierającego wszystkie dane osobowe widniejące na dowodzie osobistym oraz adres e-mail,
  • wysłanie skanu dowodu osobistego,
  • weryfikacja telefoniczna przeprowadzona przez pracownika CRIF.

Inne możliwości zabezpieczenia swojej tożsamości

Szybki rozwój rynku pożyczkowego wymógł stworzenie szeregu rozwiązań gwarantujących bezpieczeństwo nie tylko aktywnych pożyczkobiorców, ale i całej reszty konsumentów. Dlatego istnieje możliwość skorzystania z alternatywnych rozwiązań. Działają one na podobnej zasadzie co Bezpieczny PESEL. Będzie to przede wszystkim Alert BIK i Alert KRD. Za każdym razem, gdy do bazy Biura Informacji Kredytowej lub do Krajowego Rejestru Długów wpłynie zapytanie w naszym imieniu, zostaniem o tym poinformowani. W przypadku Biura Informacji Kredytowej jest to jednak usługa płatna. Jednak jej niewątpliwą zaletą jest to, iż w żadnym wypadku nie wpływa ona na proces przyznawania pożyczki i nie umożliwia wnioskowania i uzyskania pozytywnej decyzji.

Czy Bezpieczny PESEL jest wart uwagi?

Z jednej strony, jest to usługa, która chroni nas przed wyłudzeniem pożyczki na nasze dane, a w konsekwencji także przed dalszymi, przykrymi konsekwencjami finansowymi. Chroni także przed stresem, żmudnym dochodzeniem policyjnym i sądowym. Z drugiej – uniemożliwia to zaciągnięcie pożyczki online i skorzystanie z niej w razie wystąpienia nagłych wydatków. Z pewnością jednak warto pochylić się nad takim udogodnieniem, tym bardziej że zarejestrowanie się w bazie nie oznacza bezterminowego figurowania w niej i w każdej chwili można zrezygnować z usługi. Trzeba liczyć się jednak z tym, że w takim wypadku zaciągnięcie pożyczki zajmie więcej czasu niż zwykle. Korzystający z tej usług nie tylko będzie musiał cofnąć dyspozycję, ale także ponownie potwierdzić swoją tożsamość.