Bankructwo Wonga w Wlk. Brytanii, a sytuacja Pożyczkobiorców w Polsce?

Złe wieści lubią szybko się rozchodzić. Osoby śledzące rynek pożyczek czy też pożyczkobiorcy korzystający z oferty popularnej w Polsce firmy Wonga, mogą ostatnio mieć obawy. Czy słynny pożyczkodawca ma problemy finansowe również u nas? Jak kiepska sytuacja Wonga w Wielkiej Brytanii może wpłynąć na pożyczki w Polsce? Poznaj fakty dotyczące firmy Wonga.

Krótka historia firmy Wonga

Firma pożyczkowa Wonga pochodzi z 2006 roku z Wielkiej Brytanii, a jej główna siedziba mieści się w Londynie. Słynna strona internetowa Wonga.com, od której wszystko się zaczęło, wystartowała już w 2007 roku z ofertą pożyczek krótkoterminowych. Co ciekawe, Wonga.com była jednocześnie pierwszą tego typu aplikacją na iPhone, umożliwiającą branie szybkich chwilówek zdalnie, bez dostępu do komputera, a wyłącznie za pomocą urządzeń mobilnych. W 2007 roku było to innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu firma szybko osiągnęła pierwsze sukcesy.

 

Skąd pomysł na Wonga? Jak to zwykle bywa – z potrzeby oraz odwagi do założenia nowego biznesu przez przedsiębiorcę i inwestora technologicznego Errola Damelin oraz rzeźbiarza Jonty’ego Hurwitz. Co prawda, pierwszy współzałożyciel Wonga – Errol Damelin miał doświadczenie jako bankowiec i finansista wspierający start-upy, drugi zaś – J. Hurwitz, była to dusza głównie artystyczna (twórca najmniejszych rzeźb na świecie), ale dzięki jego wiedzy powstał algorytm będący podstawą pierwszego na świecie systemu pożyczek online.

 

W Polsce Wonga rozpoczęła swoją działalność dopiero w 2013 roku. W następnych latach, w 2015 roku firma poszerzyła dotychczasową ofertę szybkich mikropożyczek online w 20 minut o pożyczki ratalne, dostępne do dzisiaj.

Kłopoty finansowe Wonga

Pod koniec sierpnia 2018 roku świat obiegła informacja o kłopotach finansowych i możliwym bankructwie firmy Wonga. Podobno pożyczkodawca wynajął specjalną firmę Grant Thornton, która ma za zadanie przeprowadzić serwis Wonga.com przez proces upadłości w przypadku jej niewypłacalności. Mimo zasilenia konta firmy na początku sierpnia wsparciem w wysokości 10 mln funtów na utrzymanie płynności finansowej brytyjskiego pożyczkodawcy, sytuacja Wonga w Wielkiej Brytanii nadal nie jest dobra.

 

Problemy brytyjskiej Wonga rozpoczęły się już kilka lat temu, kiedy to klienci biorący pożyczki przed 2014 roku, rozpoczęli proceder składania masowych pozwów o odszkodowania za zbyt wysokie koszty obsługi ich długów. Roszczenia te skumulowały się i wzrosły w 2018 roku, co powoduje obecny kryzys finansowy Wonga.com w Wielkiej Brytanii.

Kryzys Wonga w Polsce?

Sytuacja w Polsce jest stabilna – jak zapewnia rzeczniczka Eliza Więcław. I dodaje, że – Ubiegły rok zakończyliśmy zyskiem w wysokości 6 mln zł. Rozwijamy naszą ofertę pożyczek ratalnych. W tym roku zaczęliśmy oferować pożyczki w wysokości 20 tys. zł na 60 miesięcy, z RRSO od 6,76 procent. Planujemy nadal zwiększać kwoty pożyczek. Realizujemy konsekwentnie naszą strategię, która zakłada oferowanie coraz wyższych kwot w cenach porównywalnych do bankowych. Wonga w Polsce działa normalnie, bez zmian. Udzielamy pożyczek, obsługujemy je. Dla klientów nic się nie zmienia.

 

W Polsce Wonga.pl działa jako osobna spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie, z kapitałem zakładowym w wysokości 10.000.000,00 zł. Dodatkowo, dodaje rzeczniczka Wonga Polska, firma nie emitowała obligacji i nie posiada obligatariuszy, którzy mogliby stracić na słabej sytuacji Wonga w Wielkiej Brytanii.

 

Obecnie Wonga Polska nadal udziela bezproblemowo pożyczek krótkoterminowych w kwotach od 50 do 1 500 zł do 60 dni oraz pożyczek ratalnych do 20 000 zł z okresem spłaty do 60 miesięcy.

Opinie klientów o firmie

Najbardziej zaufanym źródłem informacji na temat aktualnej sytuacji finansowej Wonga w Polsce są opinie jej klientów. Liczne fora internetowe i serwisy zajmujące się głównie tematem pożyczek pozabankowych, to dobre miejsce, żeby upewnić się czy dana firma np. Wonga, to godny zaufania i uczciwy pożyczkodawca.

 

Wonga w rankingu chwilówek znajduję się przeważnie w pierwszej dwudziestce firm pożyczkowych. To, co ją wyróżnia przy krótkoterminowych ofertach pożyczek to wygodny 60-dniowy termin spłaty zobowiązania. Pożyczkę w Wonga otrzyma każdy, kto posiada dowód osobisty, miejsce zamieszkania w Polsce, konto bankowe, numer telefonu i wiek od 18 lat (bez górnej granicy wieku).

 

Natomiast Wonga wśród pożyczek ratalnych to przede wszystkim jedne z najniższych kosztów i możliwość otrzymania gotówki w wysokiej kwocie 20 tysięcy złotych, na jasnych i uczciwych warunkach, zgodnie z ustawą antylichwiarską obowiązującą w Polsce.

 

A co na to klienci, którzy korzystali z usług Wonga.pl? Popularność tej firmy pożyczkowej w Polsce nie jest przypadkowa. Widać to w opiniach pożyczkobiorców, którzy za główne korzyści wymieniają: sprawną i szybką obsługę, brak wielu formalności i wstępnych opłat typu prowizja, jasne warunki. Dodatkowo dla stałych klientów, którzy spłacają swoje zobowiązania w terminie, Wonga oferuje kolejno wyższe kwoty pożyczki. Jednym słowem – bezproblemowa transakcja – pożyczam i oddaję w terminie, bez ukrytych kosztów i dodatkowych opłat.

 

Do minusów wg pożyczkobiorców, należy głównie szczegółowa weryfikacja zdolności kredytowej klienta, który jeśli widnieje w jednej z baz informacji gospodarczych typu BIK, nie ma możliwości otrzymania pożyczki.

 

Podsumowując, sytuacja finansowa firm pożyczkowych w Polsce jest często niezależna od tego, co dzieje się na rynkach w Europie czy na świecie. Warto jednak zawsze śledzić wiadomości i zachować czujność w przypadku jakichkolwiek transakcji finansowych czy to z udziałem banków czy pozabankowych firm pożyczkowych.