5 rzeczy, na których nie warto oszczędzać.

Na pytanie „Czy warto oszczędzać?” większość odpowie zapewne twierdząco. Skuteczne oszczędzanie w celu zbudowania poduszki finansowej czy funduszu awaryjnego jest rzeczą trudną i trzeba uważać, by nie popaść również w drugą skrajność. Łatwo bowiem przeoczyć moment, w którym kończy się oszczędność, a zaczyna zwykłe skąpstwo – równie szkodliwe co nadmierna rozrzutność. Są przecież obszary życia, na których oszczędzać nie warto, gdyż w ogólnym rozrachunku przyniesie to więcej szkody niż pożytku. W większości to również dziedziny, którym najlepiej przysłuży się pożyczka. Kiedy warto się nią posiłkować?

#1. W zdrowym ciele zdrowy duch

Mówi się, że zdrowie jest największym i najcenniejszym dobrem człowieka. Dobra kondycja psychofizyczna stanowi bowiem podstawę powodzenia w innych dziedzinach życia, również tej finansowej. Oszczędzanie na zdrowiu, unikanie wizyt u lekarza, niewykupowanie leków (które zresztą potrafią być bardzo kosztowne), niekorzystanie z rehabilitacji, a nawet zaniechanie profilaktyki to balansowanie na granicy ryzyka utraty zdrowia, a to z kolei może prowadzić do utraty pracy lub innych źródeł dochodów. Dlatego warto o nie nie tylko dbać, ale również i inwestować, nawet jeżeli wiąże się to z wydatkami.

Trzeba się liczyć z tym, że w przypadku problemów bardzo ważna jest szybkość działania, co często wiąże się z koniecznością prywatnych konsultacji lub zabiegów. Może to wymagać poświęcenia części swoich oszczędności, a jeśli ich nie ma – poszukania zewnętrznego źródła finansowania. Pożyczka online ma nad kredytem tę przewagę, że jest dostępna właściwie od ręki – można ją uzyskać bardzo szybko i bez zbędnych formalności, a to bardzo ważne, jeżeli liczy się czas.

Nawet firmy pożyczkowe zdają sobie sprawę z ochrony zdrowia – coraz częściej, zaciągając pożyczkę, można skorzystać także z pakietów medycznych. Do niedawna klienci Hapi Pożyczki mogli skorzystać z promocji Hapi Zdrowie, dzięki której uzyskiwali możliwość nieograniczonych wizyt u specjalistów. Pakiet medyczny w swojej ofercie posiada również Provident. Przy zaciągnięciu pożyczki w tej firmie, można ubezpieczyć się od nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania, a w zamian za 13 złotych miesięcznie otrzymać pomoc w postaci dostępu do wizyt lekarskich, rehabilitacji lub transportu medycznego na terenie całego kraju. W sytuacjach losowych pakiet medyczny Provident zapewnia także odszkodowanie na wypadek wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu.

#2. Edukacja procentuje

Inwestowanie w siebie jest najlepszym sposobem na ulokowanie środków i oszczędności. Samorozwój i podnoszenie kwalifikacji jest przecież jednym z najlepszych sposobów na poprawienie swojej sytuacji finansowej. Jest to wprawdzie inwestycja długoterminowa, ale bardzo trwała i – co najważniejsze – nigdy nie jest na nią za późno, choć oczywiście warto zacząć jak najwcześniej. Podobnie, jak w przypadku zdrowia, także i tutaj można pokusić się o wzięcie pożyczki – choć zwykle trzeba będzie ponieść związane z tym koszty (chyba że skorzysta się z darmowej pożyczki), to prędzej czy później zwrócą się one z nawiązką. Potrzebę kształcenia rozumieją także pożyczkodawcy, dzięki którym pożyczyć mogą nawet osoby bardzo młode, stojące u progu dorosłości. W firmach takich jak Monedo Now, Szybka Gotówka czy Ale Gotówka pożyczką nawet 18-latkowie, którzy rozpoczynają właśnie swoją karierę edukacyjną i zawodową.

#3. Jesteś tym, czym jesz

Ceny żywności w Polsce są naprawdę różnorodne, więc bez problemu można komponować pełne posiłki naprawdę niskim kosztem. Tylko trzeba pamiętać o jednym – pełne nie znaczy pełnowartościowe. To z kolei może odbić się na zdrowiu. Oczywiście, nie trzeba od razu wydawać kroci – można samemu przyrządzać posiłki, unikać produktów przetworzonych czy wprowadzić więcej warzyw i owoców do swojej diety. To nie kosztuje dużo, a dobre jakościowo produkty można znaleźć na średniej półce cenowej, niekoniecznie trzeba szukać wśród promowanych i reklamowanej zdrowej żywności. Jakkolwiek, ceny najniższe zwykle będą pociągały za sobą równie niską jakość i wartości odżywcze.

#4. Nieocenione bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo własne i swojej rodziny jest nie do przecenienia, tym bardziej że nadmierne oszczędności w tej dziedzinie mogą doprowadzić do tragedii, której skutków nie można będzie odwrócić. Warto więc zadbać o to, by w jak największym stopniu wyeliminować ryzyko wystąpienia wydatków. Inwestycje w nowe opony w samochodzie (jak też jego ogólną sprawność), alarm przeciwwłamaniowy, czy czujnik czadu z pewnością uszczuplą portfel, ale zapewnią spokojny sen i poczucie bezpieczeństwa. Ten obszar również wskazujemy jako dobry powód do zaciągnięcia pożyczki, jeśli nie posiada się odpowiednich środków, by zapłacić za nie samemu. Na szczęście, wachlarz produktów pozabankowych jest tak szeroki, że bez problemu znajdzie się coś dla siebie – czy to będzie chwilówka, czy pożyczka ratalna – o ile wcześniej dobrze zapozna się z poszczególnymi ofertami (my polecamy naszą porównywarkę pożyczkową).

#5. Dobre sprzęty domowe posłużą dłużej

Zakup nowych urządzeń AGD czy RTV jest jednym z częstszych powodów, dla których Polacy zaciągają pożyczki, najczęściej dlatego, że zakup tych, które posłużą na lata to często wydatki rzędu kilku tysięcy złotych. W żadnym wypadku nie jest to rozrzutność – sprzęty droższe są mniej awaryjne (przez co można oszczędzić na naprawach), a także konsumują nieporównywalnie mniej energii. Nie bez powodu mówi się, że niebogatych ludzi nie stać na tanie rzeczy – żywotność tańszego sprzętu może być kilkukrotnie niższa, a zamiast jednego wydatku w ciągu kilku lat, można szykować się na kilka co roku. Przy tej okazji chyba najbardziej trzeba pamiętać, że nie liczy się oszczędzanie ilościowe, ale oszczędzanie mądre, a przez to selektywne.